Kapalı

Kredi Kartı Limit Aşımı Yüzde Kaç

Kredi Kartı Limit Aşımı Yüzde Kaç?

Kredi kartının doğru ve bilinçli kullanımı kişileri büyük bir maddi yükten kurtarıyor ve aylık gelir – gider oranının en doğru şekilde hesaplanmasını sağlıyor. Günlük hayatta yapılan küçük miktardaki alışverişlerde ya da  yüklü miktarda yapılan alışverişlerde taksit imkanı sunan kredi kartı kullanımı her geçen gün artıyor.
Kredi kartı limiti ise tüketicinin aylık gelirine, geçmiş ödemelerine ve kredi notuna göre belirleniyor. Müşteri limiti olarak belirlenen bu tutar bazı zamanlarda aşılıyor ve faiz uygulanıyor. Kredi kartı limit aşımı esnasında uygulanan faizler ise hiçbir şekilde geri ödenmiyor, tüketicinin cebinden çıkıyor. Kredi kartı limit aşımı yüzde kaç hakkında araştırma yapan kişiler harcamalarını yeniden gözden geçiriyor.

Kredi Kartı Limit Aşımı Yüzdeleri

Bankalar tüketicilere özel kredi kartı çeşit ve avantajlarını her geçen gün değiştirmekte ve geliştirmektedir. Günümüzde bankalar neredeyse tüm renklerde kredi kartı çıkartmaya devam ediyor, renklere göre kredi kartının kullanımı ve imkanları da değişiyor. Kredi kartı limit aşımı ise tüm kartlarda aynı yüzdeye ve faiz oranına sahiptir.
Ödemeleri gününde ve tam miktarında yapan kişiler kredi kartı faiz oranlarından en az etkilenen gruptadır ancak ödemeleri zamanında ve tam miktarında yapamayan kişiler bankalar tarafından uygulanan prosedür ile faizlerden en çok etkilenen gruplar olarak öne çıkar.
Kredi kartı limit aşımı ise en çok ikinci gruplarda yaşanmaktadır.
Kredi kartı limit aşımı tüm bankalarda geçerli olmak üzere %30 oranındadır. Kredi kartı limit aşımı ödemeleri gününde yapmayan ve sadece asgari tutarı ödeyebilen kişiler için geçerli değildir ve alışveriş sırasında ‘Limitiniz Yetersizdir’ uyarısı verilir.

Kredi Kartı Limit Aşımı Faizleri

Kredi kartı harcamalarını düzenli takip edemeyen kişiler limit bittiğinde de alışveriş yapmaya devam ediyor ve ay sonunda ekstre geldiğinde büyük bir şaşkınlık aşıyor. Kredi kartı limit aşımı müşteri limitinin %30 oranında arttırılması ile mümkün oluyor ancak harcanan miktara göre aylık ve günlük faizler de banka tarafından işleniyor.
Kredi kartı faizleri ise bankaların internet sitesinden veya tüketicilere SMS yolu ile bildiriliyor. Kredi kartı limit aşımı faizleri %3 civarında ekstreye yansıyor ve tüketicilerden ödenmesi talep ediliyor.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top