Kapalı

Kredi Kartı Kullanırken Bunlara Dikkat!

Son yıllarda birçok kişinin ortak sorunu haline gelen kredi kartı borçları fazlasıyla baş ağrıtan problemlere dönüşüyor. Kredi kartları borç erteleme, taksitlendirme ve indirimlerden faydalanma gibi fırsatlar tanısa da borçların ödenmesinde yaşanan sorunlar birçok kişinin hayatını mahvetmeye kadar gidebilmektedir. Tüketiciler tarafından bilinçsizce kullanılan kredi kartı borçlarını kontrol etmenin birçok yolu vardır aslında. Bazı önlemlerin alınması yüksek borçlar altına girmekten kurtarabilir. Taksitli alışverişlere fazla güvenmemek, karttan harcanan miktarın sık sık kontrol edilmesi ve kredi kartı borcunun unutulmaması alınması gereken önlemlerden sadece birkaçı. Bunun dışında kredi kartı kullanan kişi kart ödemelerini ve harcamalarını çok iyi takip etmelidir. Kredi kartı kullanmadan önce kullanacağınız kartın özelliklerini ve size sunduğu avantajlar ile dezavantajları çok iyi bilmeniz gerekiyor. İşte sizlere bu konuda bazı öneriler;

Kredi kartı faizleri diğer banka kredilerine göre daha yüksektir. Bu nedenle kartınızın faiz oranlarını iyi öğrenmenizde fayda var.Kredi kartınızın asgari tutarını mutlaka zamanında ödemeniz gerekiyor. Aksi takdirde yüksek faiz oranlarına ve kartınızın kapanmasına neden olabilirsiniz.Kredi kartı faizleri hiç ummadığınız şekillerde karşınıza çıkabilir. Buna basit bir örnek verecek olursak kartınızın 1000 liralık borcu var ve asgari tutar ise 200 lira. Kartınıza 100 lira ödeme yaptınız diyelim kalan 100 liralık asgari ücret kısmına gecikme tarihinden itibaren faiz uygulanmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra kartın 800 liralık borcuna ise alışveriş faizi uygulanmaktadır.Kredi kartınızın son ödeme tarihini 1 gün bile geciktirilmemesi gerekiyor. 1 gün dahi geciktirilen faizler alışveriş faizi ve gecikme faizi olarak fazlasıyla bize geri dönecektir.

Kredi kartlarından yapılan nakit çekimlerin faizi için hesap kesim tarihine kadar beklenmemektedir. Nakit çekimlere günlük faiz uygulaması yapılmaktadır.Kredi kartınızdan yapacağınız taksitli alışverişlerde yaptığınız alışveriş tutarı kadar limitiniz düşmekte ödeme yaptığınız kadar da limit artmaktadır. Bu tutarlara gecikme faizi ya da alışveriş faizi gibi eklentiler dahil edilmemektedir. Kredi kartına uygulanan faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Genel olarak ise tüm bankaların kredi kartlarında bu faiz oranlarının altına pek inilmemektedir. Ayrıca kredi kartlarından bankaların tercihine göre yıllık ücret de alınabilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top