Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde, kredi kartı kullanımı epey geniş bir alana yayılmış durumda. Günlük hayatın vazgeçilmezleri haline gelen kredi kartları, internet üzerinden alışverişler, mobilya, ev eşyaları, beyaz eşya, küçük motorlu araçlar, teknolojik aletler, cep telefonları ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Hatta bazı satış yapan şirketler, yalnızca kredi kartı üzerinden işlem yapmaktadır. Bu tür geniş kullanım alanlarına yayılmış olan kredi kartları, kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamasının yanı sıra, bilinçsiz tüketicinin de canını yakmaktadır.

Kredi kartı kullanımı konusunda, son yılların en büyük sıkıntısı, limiti belirledikten sonra bir süre değiştirememek, ve alınan maaştan oldukça yüksek limitler neden ile yapılan gereksiz harcamalar nedeniyle oluşan problemlerdir.

Kredi kartı kullanıcılarının bu sorunlarını çözmede yeterli olamayan bankalar, tahsil edemedikleri borçlar nedeniyle de belli sıkıntılar yaşamaya başlamışlardır. Bununla birlikte kredi kartı kullanımı konusunda, tüketiciye özel eğitim veren kuruluşlar bile oluşturulmuştur.

Sağlanan kolaylıkların kullanıcıyı cezbetmesi ve uzun vadeli taksit nedeniyle yapılan fazla alışverişler üst üste binerek, tüketiciye nefes aldırmaz bir hal almıştır.

Tüketicinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, gelir düzeyini hesap ederek bir limit oluşturmasıdır. Aksi halde ortaya çıkabilecek olan sorunlar, her geçen gün yayınlanan haberlere ve iç burkan olaylara yansımaktadır. Günümüzde, kredi kartı borcu nedeni ile sıkıntı çeken insanların sayısı, alınan önlemlerin yetersiz kalması ve tüm uyarılara rağmen bilinçli tüketime yönelmeyen tüketiciler nedeni ile git gide artmaktadır.

Son birkaç yıldır bankalar, tüketicinin bu sıkıntılarına çözüm olması ve tahsil edilemeyen kredilerin getirdiği açıkları önleme amacı ile yeni bir düzenleme yapmaya başlamışlardır. Bu düzenlemeyi basitçe açıklayacak olursak;

İlk kez kredi kartı kullanacak olan bireylerin kredi kartı taleplerinde, çalıştıkları sektöre(özel-devlet) göre, işlerinin devam edip etmeyeceği göz önüne alınarak belli bir limit verilmektedir.

Daha önceden kredi kartı kullanıyor olup, yeni bir kredi kartı başvurusu yapan müşterilere ise, kullanmakta oldukları kredi kartının limiti sorulup, ödeyip ödeyemedikleri, borçlarını düzenli yatırıp yatırmadıkları ve limitlerinin ne kadarını karşılayabildikleri gibi sorular yöneltiliyor.

Tüketicinin bu sorulara verdiği belgeli yanıtlar ışığında, bankalar tüketiciye belli bir limit sunuyor ve yeterli görmez ise iş durumuna göre limitin artabileceğini vaat ediyor. Tüketicilerin, önceden sahip olduğu kartları da inceleyen bankalar, limitin ödenebilirliğini kontrol edip, herhangi bir sorun ile karşılaştıkları taktirde hem kendi menfaatleri hem de tüketicinin girebileceği sıkıntılardan dolayı alınan önlemler nedeni ile bu talebi geri çevirebiliyorlar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin