Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Kaybolma veya Çalınma Durumu

Kredi Kartı Kaybolma veya Çalınma Durumu

0
Kredi Kartı Kaybolma veya Çalınma Durumu

Çağımızın elektronik parası olan kredi kartlarının çalınması veya kaybolması durumuyla her an karşılaşabiliriz. Başımıza böyle durum geldiği zaman ne yapmalıyız? Ne gibi sorumluluklarımız var? Ve yasal haklarımız nelerdir? Sorularına bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Kredi kart veya kartlarımızın kaybolması, çalınması durumunda yapılması gereken ilk iş, kredi kartları hangi bankaya ait ise o bankaların telefon bankacılığını aramak ve kartınızın iptal edilmesini istemek olacaktır. Kaybolan ve çalınan kredi kartlarını yerine 1 hafta içerisinde farklı numaralarda yeni kart gönderimi yapılacaktır.

Kredi kart kaybolma ve çalınma ihbarında bulunduktan sonra kart ile yapılacak alışverişlerden, nakit para çekimlerinden hiç bir şekilde sorumlu değilsiniz. Kartın kaybolma ve çalınma bilgisinin verilmesinden önce ki 24 saatte yapılmış ve size ait olmayan alışverişler varsa kredi kartı harcama itirazında bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken banka şubelerinde bulunan harcama itiraz formunu doldurmanız gerekmektedir.

Bu form ile beraber varsa karakol ve savcılık tutanaklarını da bankanıza teslim etmeniz gerekmektedir. Banka tarafından yapılacak incelemeler kredi kart sahibinin lehine olursa harcamalar iptal edilir. Eğer ki kredi kartınız sigortalı ise kayıp ve çalıntı bildirim öncesi ilk 24 saatte yapılmış size ait olmayan alışverişlerden sadece 150 TL’ye kadar sorumlu tutulursunuz. Ama banka veya sigorta şirketi kartın kaybolma ve çalınma ile ilgili bir şüphesi olursa hiç bir ödeme yapmayabilir. Bu durumda mahkemelere başvurabilirsiniz.

Kredi Kart kullanma yasasına göre tüm kredi kartlarında şifre kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer ki kaybolmuş ve çalınmış kredi kartınızla sizin bilginiz dışında şifresiz bir alışveriş yapılmışsa tüm sorumluluk o alışverişe müsaade eden işletmeye aittir. İşletme, geri ödemeyi kabul etmezse Cumhuriyet Savcılıklarına bildirmeniz ve hukuki işlem başlatmanız gerekir.

Bu yüzden belirleyeceğiniz şifre çok önemidir. Doğum tarihi, ardışık sayılar gibi kolay şifreler yerine karışık kombinasyon şifreleri veya aklınızda kalması için okul numarası, vergi numaranızın ilk dört rakamı gibi bildiğiniz numaraları tercih etmelisiniz. Yine kredi kartınızın şifresinin belli aralıklarla değiştirmek mantıklı davranış olacaktır. Son olarak kesinlikle şifrenizi kredi kartın arkasında ki imza bölümüne yazmayınız. 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin