Kapalı

Kredi Kartı Kapatma

Kredi Kartı Kapatma

Kredi kartı kullanıcıları istedikleri zaman kredi kartını tamamen iptal edebilir veya geçici süre ile kullanıma kapatabilir. Kredi kartı kapatma işleminde müşterinin isteğine göre bir süre belirlenir ve yeni kart talebinde bulunana dek kredi kartı harcaması yapılamaz. Kredi kartı kapatma işlemi çalıntı ya da kayıp durumlarında da yapılabilir.
Kredi kartı iptal işlemi ise kartın süresiz olarak kullanımına son verilmesidir. Müşterinin isteğine göre kart iptal edilir ve yeni kart talebinde bulunmak için kart başvurusu yapmak gerekir. Kart iptal işleminde kartın yeniden kullanımı söz konusu değildir.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Banka müşterileri çeşitli sebepler kredi kartı kullanmaktan vazgeçebiliyor ya da zorunlu sebeplerle kredi kartı kullanmıyorlar. Kredi kartı nasıl kapatılır hakkında yapılan araştırmalar ise çoğu zaman net bir cevap veriyor. Kredi kartı kapatmanın çeşitli yolları bulunuyor:
• Doğrudan Şubeye Başvurmak: Kredi kartı iptali ya da kapatma işlemleri için yapılan işlemler aynıdır. Kredi kartınızın bağlı olduğu banka şubesine başvurabilir talebinizi yazılı ya da sözlü olarak bildirebilirsiniz. Yedi iş günü içinde kredi kartı iptal ya da kapatma işlemi sonlanacaktır.
• Müşteri Hizmetleri: Bankalar çağrı merkezleri aracılığı ile pek çok işlemi yapabilmektedir. Kredi kartı kapatma/iptal işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerine talebinizi sözlü olarak bildirmelisiniz. Müşteri hizmetleri temsilcisi gerekli bilgi paylaşımını yaptıktan sonra kart iptal işlemini sisteme bildirecektir. Yedi iş günü içinde kredi kartı kullanımı iptal edilecektir.

Kredi Kartı Kapatmada Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartları çeşitli avantaj ve özelliklere sahiptir, bazı kredi kartları harcama yaptıkça puan veya bonus biriktirme şansı sunar. Biriken puan veya bonuslar ise harcamalarda kullanılabilir ancak kredi kartı kapatma işleminde bulunan kişilerin biriktirdiği puan ya da bonusları nakit olarak alma imkanları yoktur. Bonus ve puanlar başka kredi kartına veya hesaba devredilemeyeceği için silinecektir.
Kredi kartı kapatma işlemi yapılmadan önce puan ve bonusların harcanması tüketiciler için iyi bir seçenek olacaktır.
Kredi kartı iptali sırasında kartın var olan borcu ve taksit ödemeleri bankalar tarafından peşin olarak talep edilebilir ya da hesap kesim tarihine göre borç bitimine kadar ekstre gönderilebilir. Bankanın hangi uygulamayı kullandığını öğrenmek için müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top