Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı ile SGK Ödeme

Kredi Kartı ile SGK Ödeme

0
Kredi Kartı ile SGK Ödeme

Kredi Kartı ile SGK Ödeme

Teknoloji tüm özel kurumlara ve devlet kuruluşlarının her alanına yansıyor, 2011 yılında Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşma sağlayarak banka ya da kredi kartı ile SGK ödeme işlemlerini uygulamaya koymuştur.
Bu uygulama SGK aracılığı ile sigortası olan ve dışardan sigorta yatıran kişileri kapsıyor. Özel sektörde çalışan kişilerin sigortaları ise işveren tarafından yine kredi kartı ya da banka kartı ile yatırılabilir.
4/A işveren ödemeleri, 4/B sigorta ödemeleri, Sgk prim borçları ve sgk prim ödemeleri kredi/banka kartları ile yapılabilir.

Kredi Kartı ile SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

2011 yılı Ocak ayında hayata geçirilen uygulama vatandaşlar için büyük kolaylık sağlamaya devam ediyor, prim ödemeleri ve prim borçları için yeterli nakit sahibi olmayan vatandaşlar kredi kartı ile sgk ödemelerini yapıyor ve kredi kart ekstresi gelene kadar ödeme işlemlerini geciktirebiliyor.
Kredi kartı ile sgk ödemesi nasıl yapılır konusunda birçok ödeme işlemi bulunuyor:
• E-Devlet Sistemi: Devlet kurum ve kuruluşları tarafından yapılan pek çok işlem e-devlet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır, ‘Hizmetler’ başlığı altında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) seçilir ve ‘Kredi Kartı İle Prim Ödeme’ seçeneği işaretlenir. Kredi ya da banka kartı bilgilerini istenilen yere girdikten sonra cep telefonunuza SMS gelecektir, gelen şifreyi ilgili yere yazdıktan sonra kredi kartı ile sgk ödemesi tamamlanmış olacaktır.
• İnternet Bankacılığı: Dijital bankacılık kanallarından birine giriş yapılır ve sistem üzerinden ‘Ödemeler’ işaretlenir, yeni sayfadan SGK borç ödemeleri seçilir. Sicil numarası girişinden sonra belirtilen miktar banka ya da kredi kartınızdan tahsil edilecektir. Dilerseniz otomatik ödeme talimatı vererek her ay düzenli şekilde SGK prim ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İle SGK Ödemeleri Hangi Bankalar Tarafından Yapılır?

Kredi kartı sgk ödemesi ülkemizde finans hizmeti sağlayan çoğu banka tarafından gerçekleştirilmektedir. Kredi kartıyla sgk ödemesi sırasında bazı bankalar işlem ücreti almaktadır, işlem ücretleri genelde %1 ve %2 arasındadır. Ancak devlet bankaları ve bazı özel bankalar sgk prim ödemelerinden ücret almamaktadır. Bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek kredi kartıyla sgk prim ödemeleri konusunda bilgi alabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin