Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Güvenlik Önlemleri

Kredi Kartı Güvenlik Önlemleri

1
Kredi Kartı Güvenlik Önlemleri

KREDİ KARTINIZI GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDEN AYIRMAYIN!

Oldukça ileri teknolojiye sahip veri tabanı ile hızla yayılmakta olan kart kopyalama sahtekârlığı, bir diğer adıyla Skimming; kredi kartınızla ödeme gerçekleştirdiğiniz her alışverişinizde başınıza gelebilecek olan tehlikeli bir durum. Ödeme yapmak için kartınızı uzattığınızda, kart pos cihazı yerine Reader veya Encoder adı verilen aletlere okutularak, kartın manyetik bandında bulunan bilgiler kayıt altına alınır.

Elde edilen bilgiler Skimmer adındaki cihazlar  ve çeşitli bilgisayar programlamaları kullanılarak başka bir karta aktarılır. Sonuç olarak kartınızdan artık bir tane daha vardır. Kart kopyalama konusunda en tehlikeli işletmeler çoğunlukla cafe ve restoranlardır. Kartınızı teslim etmiş olduğunuz garson, masalardan uzakta bulunan kasaya doğru ilerler ve oldukça kısa süren bu zaman diliminde kartı pos cihazından önce kopyalama cihazına okutarak, kartınıza ait tüm verilere sadece birkaç saniye içerisinde sahip olabilir.

Diğer bir tehlikeli işletme ise benzin istasyonlarıdır. Kartınızı pos cihazına okutması için teslim ettiğiniz görevli siz arabanızın önünde beklerken birkaç dakikalığına içeri gider ve bu süre yine kart kopyalayabilmek için oldukça yeterli bir süredir. Bir diğer kart kopyalama metodu ise; ATM’lerin kart takılan bölümlerine yerleştirilen okuyucular ile çoklu olarak gerçekleştirilen kopyalama işlemidir.

Uzmanlar konuyla ilgili olarak bu tür dolandırıcılıkların önüne geçebilmek için; restoranlardaki ödemelerinizi garson aracılığı yerine bizzat kasaya giderek gerçekleştirmenizi, kartınızın ait olduğu bankanın dışında herhangi bir başka bankanın pos cihazına okutulmamasını rica etmenizi ve yaptığınız ödemelerin fişlerini, gelen ekstreler ile mutlaka karşılaştırıp kontrol etmenizi önermekte.

Alınabilecek diğer önemli bir önlem ise; kredi kartınız adresinize teslim edildiği sırda; kartın arka kısmında yer alan ilgili alanı imzalamanız. Bu sayede kopyalanan kart üzerinden ödeme sağlansa bile laboratuar incelemelerinde imzanın sahteliği anlaşılacaktır.

1 Yorum

  1. Merhaba.
    Eğer bireysel ya da iş olmadan stres ve hızlı kredi onayı gerekiyor mu? Eğer öyleyse biz şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, bizimle irtibata geçiniz. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olup, bu e-postaya cevap lütfen. (Privateloaninvesment@outlook.com) isim ve miktarı gerekli.

    bize ulaşın bugün (privateloaninvesment@outlook.com)

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin