Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi Kartı Faiz Oranları

0
Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartları, bilindiği üzere bankalar tarafından müşterilerine verilen pratik bir ödeme araçlarıdır. Kredi kartları ile her türlü alışverişinizi yapabilmeniz mümkün olmakta ve aynı zamanda çeşitli hizmetler de alabilmektesiniz. Taksitlendirme hususu da bireyler için bir avantaj olarak görülmekte ve kullanıcı, satın almak istediği ürün ya da hizmeti aylık periyotlara bölerek daha rahat bir ödeme şansı yakalayabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bilinçsiz kullanıldığı takdirde bir canavara dönüşen kredi kartı, birçok ailenin felaketi ile de sonuçlanmıştır. Bundan dolayı tüketici odaklı değil, bilinçli tercihler ile kart kullanımlarınızı gerçekleştirmenizi önermekteyiz.

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Bu unsurların başında, kartı için başvuru yapacağınızın bankanın uyguladığı faiz oranları birincil sırayı almaktadır. Bunun yanı sıra kart aidatları da önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Dilerseniz, kredi kartı faizlerinin ne anlama geldiklerini ve uygulanan genel faiz oranlarına bir göz gezdirelim.

Unutulmamalıdır ki her bankanın uygulamış olduğu faiz oranı değişiklik gösterebilir. Ancak azami bir faiz oranı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eliyle düzenlenmiş ve yürürlüğe konmuştur. Buna göre bankaların alabileceği akdi faiz oranı en fazla %2,02 olarak düzenlenmiştir. Eğer ABD doları ile işlem yaptıysanız faiz oranı %1,70, Euro olarak işlem yaptıysanız da faiz oranı maksimum %1,64 olmak durumundadır.

Bir diğer faiz oranı ise gecikme faizi işlemleridir. Eğer bir aylık dönem içerisinde yaptığınız harcamalardaki asgari tutarı ödemedi ya da o meblağdan daha az miktarda bir ödeme yaptı iseniz bu faiz türü işletilmeye başlanır. Merkez Bankası alınabilecek azami gecikme faizi oranını %2,52 olarak belirlemiştir. Bu oranın katılım bankalarında değişiklik gösterebildiğini de unutmamak gerekmektedir. Örneğin Asya Katılım Bankası %2,02 oranında bir azami gecikme faizi uyguluyor iken, Kuveyt Türk Bankası ise %2,42 gibi bir oranı uygulamaktadır. Eğer kredi kartınız ile Amerikan doları bazında bir alışveriş yaptı iseniz faiz oranınız %2,20 olarak belirlenmektedir. Yine Euro ile herhangi bir ürün ya da hizmet satın alımı gerçekleştirdi iseniz de %2,14’lük azami faiz oranı ile muhatap kalabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir.

unutmayın en güzeli ve makul olanı ödeyeceğiniz kadar harcama yapın, gecikmeler zamanla kısır bir döngüye girmeye sebep olacağından öngörülemez ve baş edilemez bir borç yüküne dönüşebilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin