Kapalı

Kredi Kartı Eksi Bakiye

Kredi kartı kullanıcıları, sadece harcama yaptıkları ya da yapacakları zamanlarda değil, güncel olarak kredi kartı limitlerini takip etmektedirler. Bunun birkaç farklı nedeni vardır. En bilineni ekonomik açıdan gidişattan haber olunması iken, aynı zamanda kartlarına herhangi bir aidat yansıtılıp yansıtılmadığını görmek ya da alışverişlerden sonra ne kadarlık bir faiz uygulandığının görülmesi adına bu takipler yapılmaktadır. Ancak, kredi kartı kullanıcıları zaman zaman kredi kartlarının eksi bakiyeye düştüklerini görmekte ve bunun nedenlerini merak etmektedirler. Kredi kartı eksi bakiye sorunsalı, birçok kullanıcının başına gelse de, bunun çok basit bir nedeni vardır. O da, toplam borç miktarlarının limitlerini aşmış olması durumudur.

İlk başta düşünüldüğü zaman, kredi kartı limitinden fazla kişilerin herhangi bir harcama yapamadıkları, bundan dolayı nasıl daha fazla borç çıkacağı durumu akılları karıştırabilmektedir. Ancak, kredi kartı limitinizin tamamı doluysa ve hesap kesim tarihiniz gelmişse, bu durumda kredi kartı limitinizin eksi bakiyeye düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Çünkü, kredi kartı hesap kesim tarihi geldiği zaman sadece ana borç miktarı hesaplanmayacak, bununla birlikte ne kadarlık bir alışveriş faizi ya da gecikme faizi uygulanmışsa, bunlar da kartınıza yansıtılacaktır. Bununla birlikte, yine limitiniz doluyken, kartınızın aidatı kesilmişse, bu durumda banka tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kredi kartı eksi bakiye durumu ile karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Kredi kartı eksi bakiye sorunu ile karşılaşan kişiler, aynı zamanda hesap kesim dönemlerinde meydana gelecek taksit hesaplaması ile de bu sorunu yaşayabilecektir. Toplam borç miktarının yanı sıra hesap kesim tarihi geldiği zaman taksitli işlemler de dikkate alınacaktır. Bundan dolayı, ana borç üzerinden hesaplanacak ve belirli bir yüzde ile alınacak asgari ödeme tutarına bir de taksit miktarı eklenecektir. Bundan dolayı kişilerin eksi bakiye ile karşılaşması mümkün olacaktır.

Son olarak, kişiler nakit avans çekimi yaptıkları zamanlarda da bu gibi bir sorun ile karşılaşabilecektir. Çünkü, kredi kartı üzerinden çekilecek nakit avans ya da taksitli nakit avans işlemlerinde, belirli bir faiz alınmakta ve toplam tutar üzerinden hesaplanacak faiz işlemi, doğrudan kartınızın toplam borç hanesine yazılacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top