Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Ek kart Kapatma

Kredi Kartı Ek kart Kapatma

0
Kredi Kartı Ek kart Kapatma

Kredi Kartı Kullanımı Hakkında

Kredi kartları insanların vazgeçilmezi haline gelen ve insan hayatına birçok kolaylık sunan unsurlardan biridir. Kullanımındaki en büyük etken alışverişlerde taksit imkânı sağlamasıdır. Böylelikle bireyler yüksek tutardaki alışverişleri rahatlıkla yapma şansına sahip olurlar. Ancak kullanımında bilinçli olmak gerekmektedir.

Yani ödeme gücünü aşacak harcamalardan kaçınmakta her zaman fayda vardır. Aksi takdirde kart kullanımı kişinin başına büyük dertler açabilmektedir. Bu konunun hacze kadar uzanan sonuçları olmaktadır. Kredi kartı kontrollü bir şekilde kullanıldığında insanlara cazip fırsatlar sunabilmektedir.

Ek Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Ek kart başvurusunda herhangi bir akrabalık bağı aranmamasına karşın genel olarak asıl kart sahibinin eşi ve çocukları için çıkarılmaktadır. Özellikle uzak şehirlerde okuyan üniversite öğrencileri için kart başvurusu yapılmaktadır. Ek kart başvurusu için gerekli en önemli koşul kart çıkarılacak olan kişinin on sekiz yaşını doldurmuş olmasıdır. Bu yaş sınırından küçük kişiler maalesef ek kart avantajlarından yararlanamamaktadır.

Ancak on altı ile on sekiz yaş aralığında olan bireyler için bu kural biraz yumuşatılmış ve o yaş aralığındaki kişilere veli muvafakat namesi ile kart sahibi olabilme imkânı tanınmıştır. Eğer başvuru ilgili bankanın şubesinden yapılacaksa yetkili kişinin verecek olduğu başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Onun haricinde her bankacılık işleminde olduğu gibi bu işlemde de kişinin nüfus cüzdanına ihtiyaç duyulmaktadır. Çıkarılabilecek ek kart sayısı bankalar arası değişiklik göstermektedir. Bu nedenle başvuru yaparken bu sayıyı öğrenmeli ve sınırı aşmamaya dikkat edilmelidir.

Kredi Kartı Ek Kart İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartına sahip olmak oldukça kolay bir işlemdir fakat kartı iptal ettirmek bazı bankalar için uzun bir süreç olabilmektedir. Çünkü bankalar müşterilerini kaybetmeyi çoğunlukla istemezler. Bu iptalin altında yatan sebebi öğrenmeye ve o sorunu çözmeye çalışırlar. Bireyi iptal kararından vazgeçirmek için uğraşma yoluna giderler.

Ancak kişi kararında kararlı ise sonuç olarak kartı iptal işlemi gerçekleşir. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için öncelikle karta ait herhangi bir borcun bulunmaması gerekmektedir. O borçlar ödenmediği takdirde kredi kartı iptali yapılmamaktadır. İptal için en pratik çözüm yolu müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri temsilcisi ile yapılan görüşme sonucu iptal işlemi konusunda bilgi sahibi olmak ve işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Eğer müşteri hizmetleri yerine birebir görüşme yapılmak isteniyorsa bunun için banka şubesine gidilerek de bilgi alınabilir. Tüm bu işlemler asıl kart sahibi ile birlikte gerçekleşmektedir. Çünkü ek kart sorumluluğu asıl kart sahibine ait olmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin