Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi

0
Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi

Birçok birey, kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartlarının sağlamış olduğu avantajlar bireyleri buna itmiş ve Türkiye’de an itibari ile toplam kredi kartı sayısı 57 milyonu aşmıştır. Neredeyse nüfusun miktarını yakalamış olan bu sayı, birçok da tehlike ihtiva etmektedir. Bunlardan en önemlisi, kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda karşı karşıya kalınan idari ve yasal takip sürecidir. Peki, bu gibi durumlar hangi şartlar altında oluşmaktadır? İşte detayları:

Öncelikle her ay, borcunuzu düzenli olarak ödemeye gayret edin. Eğer bir ekstre döneminde mevcut borcunuzun minimum ödeme tutarını yatırmadıysanız, on beş gün sonra kredi kartınız geçici olarak kullanıma kapatılmaktadır. Bu size verilmiş ilk uyarıdır. Eğer borcunuzu hâlâ daha ödemediyseniz, doksan gün sonra kredi kartınız iptal edilerek banka tarafından şahsınıza idari takip başlatılır.

Bu idari takip sürecinde banka, tarafınıza ihtarname göndererek borcunuzu yedi iş günü içerisinde yatırmanızı talep eder. Eğer yatırmaz iseniz kredi kartı borcunuzun temerrüde düşeceğinden haberdar olmalısınız. Yani faiz alacaktır borcunuz. Bu idari takip sürecinde banka ile anlaşabilir ve uygun ödeme planı belirlenebilir. Eğer tüm sonuçlar menfi olur ve borcunuzu ödemez iseniz, bu sefer hakkınızda yasal takip işlemi başlatılır.

Yasal takip işleminin sonunda icra ve haciz ile karşılaşabileceğinizi hatırlatma fayda vardır. Bu sürede ödeme yapmaz iseniz, devlet tarafından borcunuz haciz gibi durumlar ile alınır. Üstelik anaparanın üzerine gelmiş olan temerrüt faizi, dosya masrafı, avukat parası gibi ücretleri de siz ödemek zorunda kalırsınız.

Tüm bu işlemler nedeniyle birçok insan mağdur olmaktadır. Bu nedenle her zaman için ayağınızı yorgana göre uzatmalı ve bilinçli harcama yapmalısınız. Unutulmamalı ki kredi kartı ile harcama yaptığınız para size ait değildir. Bilinçli davranarak, ay sonundaki ödemelerinizi denkleştirecek şekildeki kredi kartı kullanımlarınız size fayda sağlamaktadır. Üstelik taksit gibi avantajları ile de kredi kartı sayesinde ferah bir nefes alabilirsiniz.

Kart borcunuzun en azından düzenli olarak asgari ücretini yatırmayı kendinize şiar edinin. Ama unutmayın ki, borcunuzun tamamını ödemedikten sonra kredi kartınıza faiz işlemeye devam eder. Bundan dolayı dikkatli olmalı ve borçlarınızı en kısa zamanda ödemeye özen göstermelisiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin