Ana sayfa Kredi Notu Kredi Kartı Borcunun Aksaması Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi Kartı Borcunun Aksaması Kredi Notunu Etkiler mi?

0
Kredi Kartı Borcunun Aksaması Kredi Notunu Etkiler mi?

Bankaların hizmet ve ürünlerinden, insanların en fazla yararlandığı ürün şüphesiz kredi kartlarıdır. Kullanım alanlarının genişlemesi, bankaların cazip taksitlendirme yapması, kredi kullanıcının kendini frenleyememesi gibi durumlarda kredi kart borçları zamanında ödenmeye bilir. İşte zamanında ödenmeyen kredi kart borçları, kredi notunu etkiler mi? Sorusuna bu yazımızda cevap arayacağız.

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notlarını hesaplarken, kredi notunu etkileyen faktörlere 100 üzerinden bir puan vermiş ve kişilerin bankalarla olan ilişkilerinde ki performanslarına göre puanlandırmıştır. Bunlardan biri olan ve kredi notunu %30 etkileyen etkenlerden biri kredi kartı, krediler ve mevduat hesap kartlarıdır. Yani banka müşterileri, kredileri, kredi kartlarını, mevduat hesaplarını zamanında ödeyip ödemediğine göre müşteriye puan vermekte ve bu puanların toplamı kredi notunu oluşturmaktadır.

Kredi kart borcunun son ödeme tarihinde ödeyemeyen kişilerin kredi not hanelerine eksi yazılmakta ve bu da kredi notlarını olumsuz etkilemektedir. Öyle ki kredi kart borcunun son ödenme tarihinden sonra ki ödediğiniz gün sayısı bile kredi notunu olumsuz şekilde etkilemektedir. Kredi kartlarının ödenmeme süresinin 60 günü geçmesi durumunda kritik bir viraja girilmiş olur. 60.günden itibaren kredi kartının kullanımı kapatıldığı için bir kredi notu darbesi de oradan yenilmektedir.

Gelelim 90. güne ki o zamanlar kredi kart borcunuzdan dolayı hakkınızda icra takibi başlayacağı için kara liste denilen ve kayıtları Merkez Bankasında olan finansman sabıkalı olarak adınız yer alacaktır. Bu aşamadan sonra yasal olarak isminiz 5 yıl boyunca kara listede kalacak ve 5 yıl boyunca bankaların hizmet ve ürünlerinden hiç bir şekilde yararlanamayacaksınız.

Böyle bir duruma düşmemek için kredi kart harcamalarının, gelirimiz ile orantılı olmasına dikkat etmeliyiz. Mümkünse kredi kart limitimizi en az seviyede tutmalıyız. Unutulmamalı ki kredi kartlarının düzenli kullanıldığında ve düzenli ödemeleri yapıldığında bizim en büyük dostumuz olacağı gibi kredi kart borçlarının zamanında ödenmemesi kredi notumuzu olumsuz etkileyeceği için ileri yıllardaki bankalarla olan münasebetimizde büyük bir engel olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin