Kapalı

Kredi Kartı Borcunu Ödenmediğinde Hapis Cezası

kredi kartı borcu hapis cezası

Banka kredi kartı müşteriler için ne kadar önemli görünse de, bu borçların ödenmediği durumlarda özellikle hapis cezası ile karşı karşıya kalınabilir.

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Hapis Cezası Var Mı?

Bankadan aldığınız kredi kartı borçlarınız ödenemez hale geldiğinde aklınıza gelecek ilk soru  Kredi kartı borcunu ödemezsem hapis cezası var mı? olacaktır. Bu soru kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin hepsinin aklına gelmektedir. Fakat bu durum konusunda fazla endişelenecek bir durum söz konusu değildir. İstisnai bir durum haricinde bankalara ödenmeyen kredi kartı borcu için hapis cezası verilmemektedir. Diğer durumlarda genel olarak kredi borcunu ödeyemeyenler için sadece yasal takip başlamaktadır. Aslında hapis cezası borçluları korkutarak borcun ödenmesini sağlayan bir yöntemdir. Yasal olarak böyle bir durum zor bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kredi kartı ödeyemeyenler için ilk olarak 90 günlük bir idari takip süreci başlamaktadır. Bu süreçte borçlu kişiler banka tarafından uyarılmaktadır. Ayrıca bu kişiler borcu ödemedikleri ilk 30 günde belli bir takip listesinde bulunmaktadır. Bu süreçte ödeme yapmayanların aklına hemen Kredi kartı borcunu ödemezsem hapis cezası var mı? Sorusu gelmektedir. Fakat 30 gün sonrasında ödeme yapmayanlar daha sonra 80 güne kadar farklı bir takip listesine alınmaktadır. Bu sürede de borcunu ödemeyenler 90 günlük süre için farklı bir listeye alınmaktadır. Bu sürede de hala borç konusunda ödeme yapmayanlardan ödeme için taahhüt alınmaktadır. Taahhüt konusunda borçluların dikkatli olması gerekmektedir. Taahhüt içinde de borcunu ödeyemeyenler yasal takibe alınmaktadır. Yasal takip sonrasında da icra işlemleri başlamaktadır.

Kredi Kartı Borcunu Yapılandırma

İcra işlemleri farklı şekillerde mal varlıklarına bağlı olarak uygulanmaktadır. Fakat pek çok kişinin merak ettiği kredi kartı borcunu ödemezsem hapis cezası var mı? Sorusunun cevabı sadece 1 koşulda hapis cezası ile sizi karşılaştırmaktadır. Bunun sebebi de eğer ödeme taahhütü verilirse ve bu süreçte ödeme yapılmazsa taahhütten dolayı 3 ay süre ile hapis cezası verilmektedir. bu bakımdan söz verme konusunda herkesin dikkatli şekilde düşünmesi gerekmektedir. Söz verildikten sonra ise ödemenin mutlaka yapılması gerekmektedir. Diğer koşullarda ödeme yapılmaması halinde sadece icra konusu devreye girmektedir. yani söz konusu hapis cezası kesinlikle uygulanmayarak sadece korku unsuru olarak uygulanmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top