Kapalı

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Hapis Cezası 2017

banka borcu hapis cezası

Kredi kartı borcu olanlar bankaya bu borç yüzünden dolayı hapis cezasının olup olmadığını sorgulayabilir. 2017 dönemi için alınan bilgiler neticesinde kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası konusu, önem verilmesi gereken konular arasındadır.

Kredi kartı kullanımının oldukça yaygınlaşması, bilinçsiz kullanımların da artmasına neden oldu. Özellikle kredi kartı borçlarından doğan sorunların sayısı gittikçe arttı. Kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda bankaların yasal olarak bazı yaptırımları uygulama hakkı vardır. Bu süreçte kişileri en fazla tedirgin eden durumlardan birisi, bankanın yaptırımları arasında hapis cezasının olup olmadığıdır. Bu gibi durumlarda uygulanan belli başlı yöntemler vardır.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Hapis Cezası

Tüketici Kanunlarında yer alan maddeye göre, hiçbir kişi ödemediği kredi kartı borcundan dolayı hapis yatamaz. Yani bankaya olan kredi kartı borcunuz sizi hiçbir şekilde hapis yatmaya mahkum edemez. Bankanın bu süreçte uygulayabileceği en ağır yaptırım, hakkınızda icra takibi başlatarak mallarınızı haczetmek olacaktır. Bu gibi durumlarda banka hukuki süreçte ödemeler yapılmadığında dosyanızı avukata vermekte ve bu yeni süreçte avukatla sizin aranızda bir iletişim borcu ödeme durumunuz ve hatta yapılandırma durumu görüşülmektedir. Ancak bu durum bir istisnadan bahsetmek gerekiyor.

Zira bu istisna, kişilerin hapis yatmasına sebep olabilir. Eğer bankaya borcu olan bir kişi, borcu ödeyeceğini bankaya taahhüt ederse ve sonrasında bu borcu ödemezse, bu durumda kişiler hakkında hapis yaptırımı doğabilir. İlgili evrakta icra memurunun da imzasının bulunması kişileri hapis ile baş başa bırakabilir. Bu nedenle bankaya olan borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişilerin, hiçbir şekilde borcu ödeyeceğini bankaya taahhüt etmemesi gerekiyor. Bu şekilde kendinizi daha zor duruma düşürmemiş olursunuz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top