Ana sayfa Kredi Notu Kredi Kartı Borcu Kaç Gün İçinde Ödenmezse Avukatlık Olunur?

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün İçinde Ödenmezse Avukatlık Olunur?

0
Kredi Kartı Borcu Kaç Gün İçinde Ödenmezse Avukatlık Olunur?
kredi kartı borcu

Banka ile müşterileri arasında bazen kredi kartından avukatlık olma veya kredi borçları yüzünden icralık olma durumu söz konusu olabilir. Kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda şahıslara bana ne olur sorularını bizlere yönlendirmekte. Aynı durum kredi borcu ödenmezse ne olur, sorusunun da yanıtını içermektedir.

Kredi Kartı Borcundan Hapis

Kredi kartı ülkemizde bankacılık ürünleri arasında en fazla tercih edilenler arasında. Zira ödeme kolaylığı sağlamasının yanında nakit avans gibi diğer yönleri ile de insanları cezbediyor. Şöyle düşünelim bir ürün alacaksınız ürünün değeri 1 bin lira ve cebinizde o kadar nakit para yok. Korkmanıza gerek yok kredi kartınız var ise ve limiti 1 bin liranın üzerinde ise o ürünü kolayca alabilirsiniz, hatta aldığınız ürünü 9 taksite bölebilir ve ödeme kolaylığından da yararlanabiliriz.

Örneklere baktığımızda kredi kartı ile anlık zor durumlarda cebinizde nakit para olmasa bile, kartından nakit avans çekebilirsiniz. Üstelik bu avansı taksitli bir şekilde de ödemek mümkün. Bu gibi özellikleri görünce herkes hızlıca alışveriş yaparak memnun kalma niyetinde olabilir. Ancak bankalar şahıslara bu kartları verirken ödemelerinde zamanında yapılmasını talep eder. Her geciken ödemede var olan borçların faiz dahilinde artacağını beyan eder. Ancak ödeme zorluğu çeken kesimler ise, bankanın bu uyarılarını dikkate almadan hareket edebilir. Sonuç olarak banka ile şahıs arasında icralık hatta kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası gibi yaptırımlar söz konusu doğabilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kart ile alışveriş yapıp ödemeleri zamanında yapan bireyler, kartın bir avantaj olduğunu görür. Ancak son ödeme tarihini geçiren şahıslar için işler sanıldığı kadar kolay gitmez. Öncelikle var olan borçlara faiz bindiği için borç ha bire artar. Banka sonraki işlemler şahıs adına kredi notunu anlık olarak düşürür. Ve şahıs diğer bankalardan da kredi kartı alamaz hatta ön onaylı kredi dahi çekemez. Merkez bankası tarafından kara listeye alınmakla beraber bu listeden çıkma süresi borç ödense dahi 5 yıldır. Borcun ödenmediği durumlarda ise süreç daha da artar. Aynı durum bankalar birliği tarafından da takip edilir. Diğer bankalarda devreye girmesi ile beraber bankalar ile sizin aranızda soğuk rüzgarların esmesi anlamına gelir.

Bankaya kredi kartı borcu olan birey, ilk ay ödeme yapmama sonrasında 2.ay takibe alınır. 90 gün içinde ise avukatlık olunur. Ortalama olarak 3 ay içinde borç dosyanız avukata gider. Banka avukatları konu hakkında sizlere ulaşarak orta yolu sunar. Borcun kapatılmaması sonucunda neler ile karşılaşacağını sizlere bildirir. Banka avukatları ile muhatap olduğunuzda kesin olarak kara listeye gireceğinizi belirtelim. Bu işlem sonunda banka devre dışı kalarak, hukuk bürosu ile borçların tahsilatı başlanır. Maaşınız var ise maaşın belirli kesimine haciz bırakılır. Bankaya her ay bu maaş tutarındaki oran ile otomatik olarak borç ödenmeye başlanır. Avukatlık olan bireyler sürekli olarak telefon karşısında rahatsız edilebilir. Ancak bunun amacı borcun ödenmesi içindir.

Kart Borcundan Dolayı Hapis Cezası?

Bankaya borcu olanlar genelde acaba hapis cezasının olup olmadığını belirtir. Gerek bankacı arkadaşlar gerekse de yönetmeliği okuduğumuzda aslında banka borçlarında biraz açıkların olduğunu görüyoruz. Öncelikle bankaya borcu olan birinin bankada para tutmaması gerekiyor ayrıca maaşını başka birinin üzerine alabilir. Eve gelen avukatı icra katibi vb. görevli personel geldiğinde kesinlikle evraklara imza atılmamalıdır. (Borcu ödemek istemeyen) Aksi takdirde imza atıldığında borcun teyit edildiği anlamı çıkar ve yasal takip başlanabilir.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin