Kapalı

Kredi Kartı Borçlarını 72 Ay Vadeli Yapılandırma

Kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırma , yapılandırma yasası çıktı 72 ay vade bankatik.net

Gündeme düşen ve kart mağdurları tarafından heyecanla karşılanan kredi kartı yapılandırma kanunu’ na ilişkin düzenleme müjdesi bizzat Başbakan tarafından duyuruldu. Muhtemelen Eylül Ayı sonuna kadar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen borç yapılandırma yasası ile birlikte kart mağdurları borçlarını 72 ay vadeye kadar yapılandırma imkânına kavuşacaktır.

Kredi kart borçlarının yeniden yapılandırma esaslarına bakacak olursak daha önce kredi kartlarını yapılandıran ancak ödeyemeyenleri de kapsayacak olan bu uygulama ile bir çok kişi kart borçlarında kurtulma aslında bir nevi ödenebilir durumu getirme durumu söz konusu olacaktır. Bankaların yapılandırmaya ilişkin yönetmeliğin yayımlanmasından sonra konuya ilişkin daha ayrıntılı esaslar ortaya çıkacaktır ancak biz yinede temel bilgileri izah edelim.

Kredi kartı, kredi ek hesap gibi tüm borçlar tek kredi ile yapılandırılacaktır ancak başka bankada bulunan borçlar için yine o bankaya başvurulacak, bankalar arası borç birleştirme olmayacak, dileyen tüketici 72 aya kadar yapılandırma yapabilir, düzenli ödenen takibe düşmeyen kredi ve kredi kartları da yapılandırmaya konu olabilecek,  Ancak bir banka bir defaya mahsus bu imkanı tanıyacak yapılandırmadan sonra ödemeyenler bir daha bu imkanı bulamayacaklardır.

Öncelikle Kredi kartınızın yapılandırılması için kartın bağlı bulunduğu banka şubesi gitmeniz gerekir yani A bankasından ki kartı B bankasında yapılandırma söz konusu olmayacak. Kredi kartı yapılandırma demek size kart borçlarınızın toplamı kadar yani bankaya ne kadar borcunuz var ise gelecekte ödenmesi bekleyen taksitler de dahil olmak üzere bir defaya mahsus olmak üzere 72 Aya kadar borcun taksitlendirilmesi yine bankanın belirleyeceği faiz oranları ile yapılacaktır.

Yapılandırmaya konu olan kredi kartı kullanıma kapatılacak ve iptal edilecektir. Nedeni ise kart bakiyesi başka bir kredi ile yapılandırma konusu olduğu için kart ile sağlanan kredi iptal edilmiş olacak.

Kredi kartı yapılandırma faizi ise aslında yapılandırma vadesi ile orantılı olacaktır vadesi ne kadar uzun olursa ödeyeceğiniz faiz de o kadar fazla olacaktır. Örneğin 10 Bin TL bir kredi kartı borcu olan 72 ay vade ile yapılandırma yapması halinde 20 Bin TL yi bulan bir ödemeye muhatap olacaktır. Biz burada borçlarını yapılandıracak kişilere mümkün olduğunca yapılandırma vadelerini ödeyebileceği en makul vadeye uyarlamasını tavsiye ediyoruz. Faizler komple silinecek sadece ana para ödeme durumu söz konusu olmayacaktır ve bu tür haberlere yazılara itibar etmeyin.

Yine uzun vadeli yapılandırmalar ile yapılandırmaya tabi tutulan banka borçlarının tasfiye edilme durumuna düştüğünden Kredi Notu da etkilenir ve yapılandırma vadesi bitmeyene kadar notunuz sabit kalır ve yukarı doğru bir düzelme trendine girmez.

Şimdi İcra ve Avukata Devredilen Kredi Kart Borçları yapılandırmaya dahil olacak mı? Bu konu şimdilik net olmamak ile birlikte yasanın yürürlüğe girmesiyle netleşek, ancak bizim görüşümüz bu borçlarında yapılandırmaya tabi olacağını düşünüyoruz. Yasal takibe düşen borçlarda, bankada bulunan hesaplar açık kalır ve borç bankanın uhdesinde olduğundan yapılandırma yapılmasında sorun çıkmayacak.

Bunlar tamam, peki Varlık Yönetimine (Şirketine) Devredilen Kart Borçları yapılandırmaya konu olacak mı? Bu konu biraz muallak gibi bunu yasanın çıkmasından önce yorumlamak biraz zor nedeni ise banka kart borcunu tahsil etmiş oluyor varlık yönetimleri bankanın batık kredilerini satın alır ve banka ile borçlu arasında bir bağ kalmaz. Bu nedenle yasaya bunun için özel bir hüküm eklenmesi gerekir olacağını düşünüyoruz.

Kısaca yasa çıkınca bizzat bankanıza gidin ve borçlarınızı yapılandırma talebinizi iletin yine yasa çıkınca daha fazla bilgiyi buraya ekleyeceğimizi belirtelim.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

  1. şimdi 1,20 den yapılandırma olsa 16 bine denk gelir 10 bin borcu olan biri 72 aya, hali hazırda bireysel kredi faizleri 1,30 larda ona göre hatta 1,50 leri dahi bulabilir faizler yapılandırma esasında

 1. bu seferleniğine bankalarda acımasız olmasın. biraz kardan feragat etsin büyüdülerse bu milletin parasıyla büyüdüler biraz insaflı olsunlar lütfen. birlikte mutlu olalım bu sefer.

 2. Ben bu faiz oranlarının artacağını düşünmüyorum adam zaten yapılandırma yapacak borcunu ödesin beni uğraştırmasın diye uygun bi faiz oranı belirlenir

 3. başka bankayla icralık olan birisi yasal takibe düşmediği bir bankadaki borcunu yaılandırabilirmi

  1. Yapılandırabilir, ancak kredi kartı ise kullanıma kapatılır yine yapılandırılacak borcun gecikmede olması gerekir.

 4. trt haberde face de kredikartları düzenlemesinin uygalamandığına dair haber yaptı trt nin face deki haberinin altına yorum yazın 9.10.2016 saat 4 gibi trt nin face sayfasına yorum yapın. ben haber yapsınlar diye bütün ulasal kanallara mesaj atmıştım iki gün önce. sizde bimer bdkk ulusal kanallara mesaj atın bugün sabah gaztesi ve trt yasanın uygulanmadığı ile ilgili haber yaptı yorum yapın yaşanan sorunları yazın lütfen.

 5. gecikme derken süresi nedir yada ne kadar gecikmelidir vakıfbank görevlisi asgariyi 31 gün geciktirin gelin kart borcunuzu yapılandıralım dedi bu yasalmıdır

  1. yasal değil tabi banka isterse mevcutta bulunan krediyi yeniden refinansman sağlayabilir. ancak düzenli ödenen kredilerde yeninden yapılandırma durumunda yeni kredi olduğu için kredi notu ve kredi şartları aranır. Ancak gecikmeye düşen ödemesi aksayan kredi ürünleri banka riskli gördüğünden yeniden yapılandırma daha kolay olmaktadır. hatta 60 gün ve üzeri gecikmelerde daha kolay yapılandırma sağlarlar.

 6. Halk bankası, gecikmede olsun ya da olmasın 48 Aya kadar ihtiyaç kredisi faiz oranı=1,28 49-72 arası=1,35 kredi kartları için=1,75 uygulamaya 17/10/2016 pazartesi başlıyorlar. maalesef takipteki, icradaki borçları kapsamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top