Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Borçları ve Gecikme Sorunları

Kredi Kartı Borçları ve Gecikme Sorunları

0
Kredi Kartı Borçları ve Gecikme Sorunları

Kredi kartı kullanımı çok yaygın olmasına karşın, tüketicilerin dikattsizliğinden oluşan borç miktarlarının artışı ve her ay devam eden extra harcamaların getirdiği sorunlar herkesçe bilinmektedir.

Bu sorunların başlıca nedeni tüketici dikkatsizliği olsa da, bankaların kredi kartı borçlarına yönelik uyguladıklari faiz ve yaptırımlar da tüketiciyi dara sokmaktadır. Kredi kartı kullanımı konusunda eğitim veren kuruluşlara bile yer yer rastlanmaktadır. Ayrıca, bankaların kredi kartı kullanıcılarına yönelik borç taksitleme gibi uygulamaları da borç ödenmesi konusunda çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

Yine de, borç batağına saplanan tüketici sayısı her geçen gün artmakta, özellikle ülkemizde bununla lgili çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Kredi kartı kullanımında, zorunlu ihtiyaca göre kullanım yapılmasına yönelik çağrılar da bulunmaktadır. Ancak yine de, özel şirketler ve kuruluşlar tüketici memnuniyetini esas alarak karşılıklı çıkar ilişkisine soyundukları için, bu çağrıların ardından üretilen yeni fırsatlar ile tüketici yeniden teşvik edilmektedir.

Özel günlerde geniş kitlelere uygulanan faiz indirimi ve yapılan yeni alışverişlerin fiyatına göre taksitlendirme imkanı sunulması tüketicinin yeniden borçlanmasını sağlamaktadır. Artan kredi kartı borçlarını önleyemeyen insanlar, gittikçe fakirleşmekte, alım gücü azalmaktadır.

Bütün bunlar nedeni ile oluşturulan ödeme seçenekleri ve her bankanın kendi müşterilerine yönelik sunduğu ödeme kolaylıkları ile kredi kartı borçlarının kapatılmasına yönelik hizmetler bulunmaktadır.

Ayrıca bankalar, müşterilerininin ne süredir kendileri ile çalıştığını da sürekli kayıt altında tutup, belli bir süreyi aşan ve ödemelerini düzenli yapan müşterilere yönelik yeni hizmetler de sunmaktadırlar. Buna karşın, ödemelerini düzensizleştiren ve artık borcunu ödeyemeyen tüketicilere yönelik yaptırımlar da göze çarpmaktadır.

Örneğin; bir süredir kredi kartı borcunuzun asgari tutarını(aylık ödenmesi gereken en düşük tutar) ödemede dahi sıkıntı çektiğiniz kayıt altına alınırsa, kredi kartınızın kullanımı bloke edilir ve yeni harcamalar yapmanızın önüne geçilir. Çeşitli irtibat yolları ile bu sorunu aşsanız bile, kısa süre içinde yeniden tekrarlanacak ve ödemeleriniz aynı şekilde devam ederse kredi kartınızın kullanımı tamamen kapatılacaktır.

Ayrıca, müşteri numaranıza konulan etiket ile, o bankadan çekmek için başvuru yapacağınız kredilere izin verilmeyecek, yeniden kredi kartı kullanabilmeniz için de belli bir süre geçmesi beklenecektir.

Hatta, kredi kartı borcunuzun miktarına göre de yurt dışına çıkışınız bile engellenebilir.

Yani, kredi kartı kullanırken oldukça dikkatli olmalısınız. Bankaların sizler için tahsis ettikleri müşteri temsilcileri aracılığı ile bu konular hakkında konuşabilir, kredi kartınızın limitini belirlemede uzman yardımı alabilirsiniz.

Ayrıca sizin için bu işleri takip edecek kuruluşlara da yönelebilir, sürekli bir uzman kontrolü sağlayabilirsiniz.

Kredi ve kredi kartsız günler dileğiyle.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin