Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

0
Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Hayat pahalılığı, ekonomik şartlar, artan ihtiyaç ve masraflar kişileri kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmaya zorluyor. Başvuruların hepsi olumlu sonuçlanmıyor ve banka yetkilileri kredi notu düşüklüğünü öne sürüyor. Kredi notu aylık gelir oranı, eğitim düzeyi, geçmiş fatura ve borç ödeme düzenleri, kredi sicili, kara liste durumu, vergi borçları ve kredi kartı kullanımı gibi pek çok duruma göre şekillenmektedir.
Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi diye merak eden kişiler oldukça fazladır. Bu sorunun net cevabı için birden fazla durum göz önünde bulundurulur.

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Günlük, haftalık ya da aylık alışverişlerin büyük kısmında kredi kartı kullanılır aynı zamanda yıllık olarak alınması gereken ürün veya hizmetler için de taksit avantajı olması sebebiyle kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır.
Kredi kartının limiti yetmeyen kişiler ya da limiti doldurduğu halde masraflarını tamamlayamayan kişiler ikinci ya da daha fazla kredi kartı için bankaların kapısını çalıyor.
Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiliyor mu sorusunun cevabı kesin olarak verilemez. Olumsuz sonuçlanan kart başvuruları ya da kısa aralıklarla yapılan kredi kartı başvuruları  kredi notunu düşürebilir. Ancak ödemelerini düzenli yapan, vergi ve kart borcu bulunmayanlar, aylık geliri yüksek olan kişiler kredi kartı başvurusunda bulunduğunda kredi notu düşmeyecektir. Düşüş olsa bile fark edilmeyecek düzeyde olacaktır.

Kredi Kartı Başvurusunda Kredi Notu

Daha önce kredi kartı kullanmayan kişiler kredi notu bulunmadığı halde kredi kartı alabilirler. En az üç aylık sigortalı çalışan kişiler gelir durumlarına göre kredi başvurusunda bulunabilir veya kredi kartı alabilir. Ancak daha öncesinde bankalarla çalışan kişilerin kredi notu KBB tarafından belirlenir.
Kredi kartı başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kredi puanı olmalıdır. Art arda yapılan kredi kartı başvuruları kredi notunu düşürmektedir. Kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için en az 1300 kredi puanı olmalıdır. 1500 puan ve üzeri kredi notuna sahip olan kişiler ise kredi kartı başvurularında büyük oranda olumlu sonuç almaktadırlar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin