Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Asgari Ücretini Vermezsem Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Ücretini Vermezsem Ne Olur?

0
Kredi Kartı Asgari Ücretini Vermezsem Ne Olur?
kredi kartı asgari ödeme

Kredi kartı borcunu tam ödemeyebilirsiniz ancak asgari ödeme tutarını, bankaların hemen hepsi müşterilerinin bu tutarı ödemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak her müşteri aynı olmadığı için ve kredi kartı bakiye limitleri baz alındığında asgari ücretin de tutarı yüksek çıkabilir. Hali ile müşteriler acaba kredi kartı asgari ücretini vermezsem ödemezsem ne olur, şeklinde soruyu bizlere yöneltebilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Tüketiciler bankaların kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanarak gerek nakit ihtiyaçlarını gerek ise taksitli alış veriş imkânlarından faydalanabiliyorlar. Tüketicilerin bankaların kredi kartı ve kredi kampanyalarından yararlanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartların başında belirli bir gelirlerinin olmasıdır. Tüketicilerin gelirlerine göre kredi kartı limitleri belirleniyor. Kredi kartını düzgün ve bilinçli kullanan tüketiciler hiçbir sorun yaşamıyor. Ancak bilinçsizce kullanan tüketiciler ise birçok sorun yaşıyor. Düzenli ödeme durumunda kredi kartı limitinizde zamanla artmaktadır. Bu durum ödeme de aksaklık yapan asgari ödemeleri bile ödemeyen kişiler için tersi işlemekte bazen limit düşmesi bile yaşanmaktadır.

Geciken Kredi Kartı Ödemeleri İçin Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Bankalar müşterilerinin ödemelerini zamanında yapmasını isterler. Kredi kartı Ekstrelerinde dönem borçları ve asgari ödeme tutarları yer alıyor. Tüketicilerin bankaların yasal yaptırımları ile karşılaşmamaları için banka Ekstrelerinde bulunan asgari ödeme tutarlarını ödemeleri gerekiyor.

Eğer ki tüketiciler asgari ödeme tutarlarını 90 gün boyunca ödemezlerse bankalar tarafından kredi kayıt bürosuna durum bildirilerek yapılacak tahsilatın yasal yollar ile yapılması için çalışmalar başlıyor. Bankalar yasal yollar ile tahsilat yapmak için dosyayı avukata verdiği an tüketici kara listeye giriyor. Kara listeden çıkmak için ise tam olarak 6 ay sürenin geçmesi gerekiyor. Tabi ödemenizi de yapmış olmanız gerekmektedir. Bu yüzden kredi kartının en az asgari ödemesini yapmaya özen gösterin hatta imkânınız yoksa bile bir yerden borç alarak tüm borcu ödeyerek nakit avans çekerek hem yatırdığınız parayı geri alabilir hem de borcunuzu eşit taksitlere bölmüş olursunuz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin