Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir? (ASGARİ BORCU ÖDEMEMEK)

Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir? (ASGARİ BORCU ÖDEMEMEK)

0
Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir? (ASGARİ BORCU ÖDEMEMEK)
kartın asgarisini ödemek

Kredi kartı borcunun ekstresi çıktığında ilgili kısım üzerinde kredi kartı asgari tutar ve toplam borç tutarı yazar. Son ödeme dahilinde kredi kartı asgari tutar olan kısımdaki miktarı ödemek zorundasınız. Aksi halde kart borcunuzdan dolayı bankalar ile aranız hem yasal hem de maddi açıdan zarar görebilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Ülkemizde kart sahibi olanların en fazla tercih ettiği ve nüksettiği kelimelerin başında gelen asgari ödeme tutarı, tüketicilerin fazlası ile sevdiği konular arasında. Zira kart borçları, ülkemizde giderek artmaktadır. Alışveriş bağımlısı olan toplum bu nedenle cebindeki bir çok kredi kartını, dönem sonunu düşünmeden harcamakta. Bu nedenle borçlar birikince,  artık kredi kartı borcunun tamamı yerine asgari ödeme tutarı ödenir. Her ne kadar bu borcu ödemek sizlere basit gibi görünse de, kalan diğer borcun tamamına banka faiz uygular. Banka bu nedenle bu şekilde hareket eden müşterilerini daha çok sever. Bu müşterilerinin kredi kartı limitleri kademeli olarak artar. Nedeni de bankaların bu müşterilerden daha fazla kar elde etmeleri gösterilir.

Bankaların en fazla kar elde ettiği ve yüksek faiz ile bu gibi müşterilere sunduğu borçlara bakıldığında dönem borcu ödenmemiş olan kredi kartı borçluları. Bankalar bu nedenle bu etki tepki prensibe bağlı olduğundan sürekli bu müşterilerin kendilerini tercih etmelerini talep eder. Bunun için kredi kartı kampanyaları düzenler. Ayrıca alışveriş kampanyaları da sürekli mesaj yağmuruna sunar.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kredi kartı asgari ödemesi kesinlikle yapılmalıdır. Aksi takdirde bankalar ile aranız açılıyor öncelikle kredi kartı harcamaları kısıtlanır, belirli süre sonrasında kart kapanıyor. Sonrasında banka avukatları, tarafınızı arayarak borcu faiz kapsamına alındığını ve yapılandırma işlemine sokabilecekleri belirtilir. Sizler eğer ki bu aşamada imza verirseniz, tüm işlemleri kabul etmiş olacaksınız. Buna göre yeni faiz eşliğinde borcun ödenmediği durumlarda imza atıldığı için yasal işlemler başlatılabilir. Gecikme faizi de kredi kartı borcuna eklenerek katlanıyor. 3 ay yani 90 gün boyunca borç ödenmediğinde hakkınızda yasal süreç için banka avukatları işlem yapacaktır. En önemli olumsuz sonuçlardan bir tanesi de artık kredi siciliniz bozulacağından tüm bankalardan ne bir kredi kartı alabilir, ne de yeni kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Buna bağlı olarak kredi notu skoru da düşecektir.

kredi karti borcu - Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir? (ASGARİ BORCU ÖDEMEMEK)

Tüketiciler ise asgari ödeme hesaplama kısmında takılabilir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz;

  • 15.000 TL’ye kadar olan limit için %30
  • 15.000 TL – 20.000 TL arası limit için %35
  • 20.000 TL üzeri limit için %40

oranında bir asgari ödeme limiti oranı bulunur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödendiğinde Faiz İşlenir Mi?

Bizlere gelen en çok soruların başında yukarıdaki başlık geliyor. Zira milletimiz bilinçsizce kart harcamalarına fazlası ile düşmekte. Dönem sonu da geldiğinde parayı nereden bulacağını bilmemekte. Ne de olsa asgari öderim borca faiz binmez diye düşünebilir. Ancak bu zorunlu olduğu için bankalar da bunu sevdiklerinden bu şekilde işlem yapmak, bankaların işine geliyor. Yani sizler kredi kartı borcunda bulunan asgari ödeme tutarını öderseniz, banka faizi yine işler. Ancak sadece kalan diğer borca göre faiz işliyor.

Diyelim ki kredi kartı borcunuz 1000 lira ve asgari ödeme oranı %30 olduğu için 300 lira ödeme yapmanız gerekiyor. Sizler bankaya sadece 300 lira yatırdığınızda kalan 700 lira borç için banka kalan dönem borcuna yasal faiz uygular. Genelde en çok yazılan faiz oranı da %2 üzeridir. Gündelik bazda bu faiz işlenir ve sizlere yazılır! Bu nedenle kredi kartını kullanırken veya harcama yaparken dönem sonunu düşünerek hareket etmenizde fayda olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin