Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları

0
Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları

Kredi kartı borçlarının giderek artması sizi zor durumda mı bırakıyor? O zaman kredi kartı borçlarınız için ödeyeceğiniz asgari tutarın ne kadar olması gerektiğinden bahsedelim.

Kredi kartı ödemelerinde 2010 yılında bir yönetmelik çıkarılmıştı. Bu yönetmeliğe göre kredi kartlarının asgari ödeme limitleri, artışları, çekimleri ve hizmet alım işlemleri gibi bu uygulamalarda taksitlendirme sürelerinde değişikliğe gidildi. Bu değişiklikler kapsamında, müşteriler sahip oldukları kredi kartının limitine göre ya da kredi kartının ne kadar süredir kullanıldığına bakılarak, kredi kartı borcu ödemelerinde asgari oran belirlenir. Yani kullanmış olduğunuz kredi kartınızın başlangıç tarihi ne kadar eski ise sizin için durum o kadar iyi olacaktır. Bu yeniliklere ek olarak müşteriler borçlarını öderken bazı mal ya da hizmet gibi işlemlerde bulunurken kısıtlamalarla karşılaşacaklardır.

Ödemeniz gereken asgari tutarınızı son gününde bile olsa ödemeniz gerekiyor. Aksi halde olumsuz durumlarla karşılaşmanız olası. Müşterilerin 15.000 TL tutarında limiti varsa dönem borcu olarak %30’undan, borç 15.000 TL’den fazlaysa %35’inden sorumlu olacaktır. Eğer limit 20.000 TL ve daha fazlasıysa dönem borcu olarak %40 ve miktara göre %40’dan fazla dönem borcundan sorumlu olacaktır.

Ayrıca belirlenen limitlerin dönem borçları da yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 17.12.2010 tarihinden sonraki kişileri kapsayacaktır. Yani müşteriler bu tarihten sonra borca girmişse bu dönemler arası belirlenen borçlardan sorumlu olacaktır. Asgari olarak belirlemiş bu dönem borçları yukarıda belirttiğimiz gibi aldığınız kredi miktarına göre farklılık göstermekte. Büyük miktarlarda %50’ye kadar ulaşan borç tutarı, daha az miktarlar için %30-35 gibi rakamlar içeren borçları sizlere sunmaktadır. Size tavsiyemiz limitiniz dahilinde bu imkanlardan yararlanmanız. Limitinizin yettiği kadar bu miktarları kullanın ve dönem borçlarını en asgari şekilde ödeyin.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin