Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Var Mı?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Var Mı?

0
Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Var Mı?
asgari ödeme

Bankalar ile insanlar sürekli iletişim halinde olmakla beraber, bankacılık ürünlerinden biri olan kredi kartları oldukça önemlidir. Bireyler kart borçlarında dilerse asgari ödeme yapabilir veya borcun tamamını ödeyebilir. Bu nedenle şahıslar, kredi kartı asgari ödeme tutarının faize girip girmediğini sorgulayabilir. Zira borcun tamamını ödemedikleri için asgari ödeme tutarına faizin gelme ihtimalinin var olduğunu belirtelim. Asgari ödeme faizi konusunda her bankanın faiz oranları değişkendir.

Kredi Kartına Taksit Yapılması

Ülke geneli kredi kartına oldukça alışkın bir toplum olma yolunda liderliğe oynadığımızı belirtelim. Özellikle yüksek limitli kredi kartına sahip bireylerin havalarından geçilmez bir bilinç olma yolunda ilerliyoruz. Yüksek tutarlı bir ürünü almak istediğimizde karta sarıldığımız için, kasada ne de olsa taksit yapılıyor denilse de hızlıca taksitli alışveriş yapmaktayız. Bankalar ile tüketiciler arasında kredi kartı, kredi gibi önemli hizmetler söz konusudur. Ayrıca bankacılık ürünleri arasında en önemli iki etken kredi başvurusu ve kredi kartı işlemleridir.

Kart ödemelerini düzenli ve zamanında yapanlar için, kredi kartları oldukça ideal gelmekte. Ancak herkes kart borçlarını zamanında ödemeyebilir. Maaş ile çalışanlar genelde bir maaş geride kaldıklarında, bir borç dengesi ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu nedenle kredi kartı borcunun tamamını ödemek zor geldiği için borcun bir kısmını ödemek mümkün. Biz buna da kredi kartı asgari ödeme tutarı demekteyiz.

Kredi Kartı Asgari Borcu Hesaplama

Örnek bir hesaplama yapmak istediğimizde;

Kredi kartı ödenme borcunuzun 2.000 TL olduğunu ve asgari ödeme tutarının da 600 TL oluğunu varsayalım. Dönem borcunun sadece asgari ödeme tutarının ödemesi durumunda:

Kalan Dönem Borcu: 2.000 TL – 600 TL = 1.400 TL

Önümüzdeki Dönem Ödenecek Olan Faiz: 1.400 TL*%2,02 = 28,28 TL

Faiz Oranı Üzerinden Ödenecek Vergiler 28,28 TL*%20 = 5,65 TL

Toplam Ödeme = 28,28 TL+5,65 TL = 33,93 TL (Bu tutar bir sonraki dönem borcunuza eklenir.)

Kart borcu olanlara bankalar kolaylık sağlamaktadır. Özellikle asgari ödemesini yapan müşteriler, acaba kalan borca faiz işlenip işlenmediğini merak edebilir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; Kart limitiniz 3500 lira ve asgari ödeme tutarı 500 lira olsun. Kart limitiniz doldu ve kredi kartınızın ekstresinde şu yazacak; minimum ödeme tutarı (asgari ödeme) 500 lira. Sizler ilgili tarih aralığında bu borcu kesinlikle ödemeniz gerekiyor. Asgari ücreti 500 lira olarak yatırdığınızda kalan tutar 3000 lira için bankaya alışveriş veya nakit çekim faiz oranı işleyerek para ödeyeceksiniz. Bu faiz günlük bazda işlenildiğinin altını çizelim.

Bankacılık yasalarına göre yeni kredi kartı başvurusu yapanlarda asgari ödeme tutarı %40 altında kalmıyor ve sonraki yıllarda bu tutar %20 lere kadar iniyor. Kart limitleri artırıldığında ve bu kredi kartın limit artırım talebi onaylandığında doğal olarak sizlerin asgari ödeme tutarı da artırılıyor. Yani ne kadar limitiniz yüksek ise harcanan tutara göre limit belirleniyor.

Kredi kartı asgari borcunu ödediğinizde bankanın kara listesine girmezsiniz. Ayrıca kredi başvuru işlemleri genelde onaylanır. Ancak aksini yaparsanız bu iki işlemde onaylanmadığı gibi diğer bankalarda sizlerin kara listede olduğunuzu gördüklerinden dolayı (KKB işlemleri), oradaki başvuru durumunuzda onaylanmaz.

Kredi Kartı Asgari Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Öncelikle banka kara listesi söz konusudur ancak öncesinde yasal işlemler ve idari takip başlatılır. Kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası şuan için söz konusu değildir. Tabi imza atılmadığı sürece diyebiliriz. Bankalardan yapacağınız kredi başvuruları olumsuz sonuçlanır. Ayrıca yeni bir kredi kartı başvurusu onaylanmaz. Bu nedenle her türlü olumsuz durum sizlerin lehine işler.

Asgari borcunu sadece ödeyenleri bankalar çok sever. Nedeni de bankaların gelir kaynakları arasında onlar ön sıralardadır. Günlük bazda işlenen faizleri aldıkları için onların kredi kartı limitleri giderek kademeli olarak artar. Sürekli olarak içeride hep borç biriktiğini belirtelim. Bir maaş gecikmesi yaşandığında bankalar banane ben parama bakarım diyebiliyor. Yani sizlerin dertleri ile ilgilenmiyor. Sürekli borçlarını ödedikleri için müşteriler ile bankalar arasında her yıl bu şekilde bir yumak oluşuyor.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin