Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma

0
Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma

Bankalar, kullanılan kredi kartlarına karşılık müşterilerinden yılda en bir kere kart aidat ücreti altında ücret talep etmektedir. Tüketici Dernekler Vakfının açıklamasına göre, bankalar yıllık olarak 3,5 milyar lira para toplamaktadır. Kredi kart kullanıcıları olarak da, bankaların talep ettikleri kredi kart aidat ücretini vermemek veya alındıysa geri almak istemektedirler. Bu yazımızda kredi kart aidatları nasıl alınır? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kredi kart ekstrelerine yansıyan, kart kullanım bedelini almak için uygulayacağımız bazı yollar vardır. Bu yolları sırasıyla sizlerle paylaşacağız. İlk izlenecek yol, bankanızın telefon bankacılığına ulaşıp, müşteri temsilcisine kesilen kart aidat ücretinin geri iade edilmesini isteyebilirsiniz. Talebiniz olumlu karşılanırsa ne ala. Yok, veremeyiz derlerse o zaman ikinci yol olarak kredi kartınızın banka şubesine veya genel müdürlüğüne bir dilekçe yazılması gerekir.

Yazılan dilekçe iadeli taahhüt ile gönderilsin ki karşı taraf imzalı alsın. Buna rağmen hala kredi kart aidatı geri ödenmemişse o zaman tavrınız biraz sertleştirip, müşteri hizmetleri arayın ve kart aidatının geri iade edilmemesi sonrası kartınızı iptal edeceğinizi bildirin. Bu yöntem genellikle başarılı oluyor. Çünkü bankalar, kredi kartlarının iptal olmasını istemedikleri için bu talebinizi olumlu cevaplamaktadırlar. Bazı bankalar ise kart aidatını geri ödemek yerine, kartınıza artı para, artı puan gibi kart aidat ücreti kadar bir yükleme yapmaktadırlar.

Bu da sonuçta para yerine geçtiği için kart aidat ücretini almış sayılırsınız. Bu yöntem de başarısız oldu ve banka kart aidatı ödememekte ısrar ederse son yöntem olan yasal haklarımıza başvuracağız. Yaşamış olduğumuz yerin kaymakamlık makamının hakem heyeti bürosuna başvurup, bir dilekçe yazmamız gerekiyor. Hakem heyetinin kararları genellikle tüketici lehine olmaktadır. Hakem heyetinin vermiş olduğu kararı bankanıza iletirsiniz. Banka, bu karara ya rivayet eder kart aidat ödemesini yapar ya da kararın iptali için mahkemeye başvurur.

Ama 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasasına göre, mahkemeler bankaların itirazını ret edip, tüketici lehine karar vermektedir. Buna rağmen yine kart aidatınızı alamadıysanız o zaman en zevkli yere geldik. Hep bankalar tüketicilere, alacağı için dava açacak değil ya. Sıra tüketici de. İcra kanalı yoluyla kart aidat ücretini geri alabilir. Tabi icra masrafları da buna dahil.

Son bir hatırlatma daha. Eğer ki kartınız 10 yıllık veya daha fazla ise Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son kararı gereğince geriye dönük tüm aidatlarınızı isteme hakkınız da var. Yine hakem heyeti yapacağınız bir dilekçe ile geriye dönük kart aidatlarınızı geri alabilirsiniz. Aynı uygulamanın kredi kullanımlarında kesilen dosya masrafları için de geçerli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin