Kapalı

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? 2019

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı? 2019

Yapılan araştırmalara göre Türkiye, en çok kredi kartı kullanan ülkeler arasında ilk otuzda yerini almıştır, dünyada ve ülkemizde kredi kartının yaygın kullanımı tüketicilere avantaj sağladığı gibi bazı problemler de ortaya çıkmaktadır.
Kredi kartı kullanımı ile birlikte borçlanmalar da artıyor ve tüketiciler zor günler geçirebiliyor. Bankalara daha fazla para vermek istemeyen ve hakkını arayan kişiler ise kredi kartı aidatı yasal mı konusunda araştırmalarına devam ediyor.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Kredi kartı aidatı yasal mı 2019 konusu kredi kartı kullanan herkesin dikkatini çeken konular arasında yer almaktadır. Kart aidatları bankanın belirlediği anlaşmaya göre altı ayda bir veya yıllık olarak tüketicilerden temin ediliyor. Kart aidatları ekstreye yansıyor ve bankadan bankaya değişen ücretlerle ortalama 25-170 TL fiyat aralığı çıkartılıyor. Kart aidatları yasal mıdır konusu ise uzun yıllardır ülkemizde tartışılıyor.
Bankalar, tüketicilere kredi kartı verirken bir sözleşme de imzalatıyor ve bu sözleşmede kart aidatının şekli ve miktarı da yer alıyor, ülkemizde bankaların hukuksuz bir işlem yapması imkansız bir durumdur. Ancak bazı sivil toplum kuruluşları bu işlemin yasal olmadığı ve bankaların haksız kazanç elde ettiği konusunda hemfikir olmuş durumdadırlar. Dolayısıyla bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte kişiler aidatsız kredi kartı imkanlarından yararlanabilir veya ödenen aidatları bankalardan talep edebilir. Aidatsız kredi kartlarını birçok bankadan alabilir ve aidat ödemekten kurtulabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatları kişileri zor durumda bırakabiliyor, aylık kredi kartı harcamalarını önceden hesaplayan ve buna göre parasını ayıran kişiler aidat için daha fazla para vermek istemiyorlar. Kredi kartı aidatları nasıl geri alınır sorusunu yönelten tüketiciler kart aidatlarını geri alabiliyor, kart aidatını alamayan kişiler ise çalıştıkları bankayı veya kredi kartını değiştirebiliyor.
Kredi kartı aidatını geri almak için öncelikle ödemenin yapılması gerekiyor daha sonra Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe ile başvuran kişiler ortalama 20 gün bekliyorlar. Sonuçların büyük çoğunluğu olumlu oluyor ve ödenen aidatlar geri alınabiliyor. Tüketiciler isterlerse son on yıla dönük kredi kart aidatları miktarını bankalardan talep edebiliyor.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top