Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2018

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2018

2
Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2018
kredi kartı aidatı 2018

Her yılın başlangıcında bankalar, müşterilerinin kullanmış olduğu banka ve kredi kartı işlemlerinden dolayı bir aidat kesintisi yapmakta. Bireylerde kesilen bu masrafın (aidat) yasal olup olmadığını merak etmekte. Zira 2018 yılı kredi kartı aidatı yasal mı, sorusuna yanıt arayacağız.

Kredi Kartı Aidatları Kesintileri Masrafları

Kredi kartları insanlık tarihi için önemli bir bankacılık ürünüdür diyebiliriz. Kredi kartı sayesinde kişiler, harcama özgürlüğüne erişebilir (kredi kartı limiti dahilinde). Bir TV almak isteyen Ali Bey, cebinde 1500 TL olmadığında hızlıca elini cebine atarak, sevdiği TV’yi kolayca üstelik taksitli bir şekilde satın alabilir. Ali Bey, cebinde para kalmadığı anlarda acil ihtiyaçlarda nakit avans çekerek, üstelik bunu da taksite bölerek geri ödeyebilir. Ali Bey bununla da yetinmeyip, fatura ödeme tarihi yaklaşan faturaları ödemek için elini cebine attığında paranın olmadığını anlayınca, ne de olsa kredi kartım var, hızlıca ödeme talimatı vererek kartların borçlarını ödeyebilir. Ali Bey için kredi kartı bulunmaz bir fırsat olarak akıllarda kalmakta zira ayağını yorganına göre uzatarak fazladan harcama yapmadan, ödeme tarihi geldiğinde mevcut borçlarını kapattığı için bu kart ile yola devam edecektir.

Kredi kartı aidatları da işte bu yüzden bizlerden kesiliyor. Zira bankalar sizlere bir fırsatı sunarken, yıllık 80/90 TL arasında değişen tutarlardaki kesintileri görmezden gelmenizi düşünerek kredi kartı dökümüne yansıtmaktadır. Ancak büyük çoğunluk bunu da hoş görmeyerek, kesilen bu aidatların geri verilmesini ve yasal dayanakların olup olmadığını sormaktadır.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mıdır 2018

İşin ilginç yanı BBDK 2014 yılında yürürlüğe koyduğu düzenleme ile artık kredi kartı aidatları yasal oldu. Yani 2014 öncesine kadar geri alınabilirdi. Hatta bu tarihten sonraki süreçler de de geri verildiğini belirtelim. Ek olarak hareketsiz duran hesapların (180 gün) kredi kartlarında da kesilmesi yasal değildir. Ancak çoğu bankalar da vermemektedir. Şimdi sizlere kredi kartı aidatlarını nasıl geri alabileceğinizi detaylıca anlatacağız umarız kart aidatlarını geri alabilirsiniz.

DİKKAT !!! HER BANKADA İŞE YARAMAYABİLİR !!!

Öncelikle kendi ekibimizce yaptığımız araştırmalarda bazı bankaların kart aidatlarını geri verdiği bazı bankaların ise buyrun dışarı dediklerini de belirtelim…

Bundan 8 ay öne card finans’ın kredi kartına başvurdum ve ilk ay hızlıca bunu bize yansıttılar. Ancak müşteri hizmetleri ile yaptığımız diyaloglarda yeni müşteri olduğum için bunun bankaya karşı kötü bir durum olduğunu dile getirmem, demem ile beraber o dönemin kredi kartı aidatı geri alındı. Ancak nisan 2017 tarihinde qnb finansbank ne yazık ki 93,5 TL ücret yansıtmış ve iade vermemeye kalkmıştır.

TEB bankası bana göre en güzel bankalardan biri. Her yıl bir kez yansıtmasına rağmen bir telefon kadar yakın olan müşteri hizmetleri sayesinde, konuyu dile getirmem ve güzel sözler ile açıklamamdan dolayı aynı gün para puan ile o aidatları geri vermektedir. Daha fazla kredi kartının adını yazabilirim ancak aısl püf nokta sizlerde bitiyor. Önceliğiniz kesinlikle müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah ediniz. Sonrasında onlar diyecek ki, iade edemiyoruz demeleri sonrasında kredi kartınızı iptal ettirin demelisiniz. Onlar sizleri deneyecekler yani ortalama 30 saniye içinde kararınızı sıkı tutun ve kredi kartı aidatı yüzünden kartımın iptalini talep ediyorum demeniz gerekiyor. Son çare olarak ise tüketici hakem heyetine giderek, dilekçeyi doldurmanız önerilir. Tüketici hakem heyetinde kredi kartınızın numarasını, adınız ve soyadınız ek olarak bankanın adını, hesap numaranızı hatta müşteri numaranızı da belirtin. Eğer ki elinizde dekont var ise kesildiğine dair onu eklerseniz tüketici hakem heyetinde en fazla 2 hafta içinde sonuca ulaşmış olacaksınız. Konuyu özetlersek bankalar zaten sözleşme de kredi kartı aidatlarını alacağını demiştir buna ek olarak zaten imzalıyorsunuz. Sözleşmelerde aidat ücreti değil, üyelik ücreti olmasından dolayı durum olumsuz sonuçlanabilir. Genelde bankalar kart aidat ücretlerini ya puan olarak ya da kredi kartınıza – bakiye olarak yansıtmaktadır. Bazı bankalarda aidatlara karşın harcama sözü alabilir.

Aidatsız Kredi Kartı Verenler 2018

Bir çok bankanın artık aidatsız kredi kartı bulunmaktadır. Zira BBDK kararları gereği aidatsız kart çıkarma zorunluluğu getirildi bankalara. Ama dikkat edilmesi gereken bu kartların normal kredi kartlarına göre geride kalması.

Odeabank Bank’O Card; Yıllık kart ücreti ödemezsiniz. Nakit avans, taksitli avans çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Sevdiklerinize ek kart çıkartabilirsiniz. Bank’O Card ile alışverişlerinizi erteleyebilirsiniz.

Garanti Flexi Bonus; Garanti bankası bu kartla taksit imkânı sunuyor ve kart aidatı ödemesi almıyor. Flexi kart ile puan kazanabilir ve kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

Finansbank Fix Card; Fix Card’ın da taksit imkânı bulunmaktadır. Ve sizlerden kart aidatı almaz. Birçok bankada olduğu gibi yine Fix Card’ta da puan kazanma özelliği bulunur. Yalnız kartı ilk aldığınızda 15 TL’lik bir kart baskı ücreti ödersiniz.

Akbank Free; Akbank Free kredi kartında taksit imkânı mevcuttur. Müşterilerinden kart aidat ödemesi almamaktadır. Bu kart ile de yine birçok kampanyaya katılabilirsiniz. Nakit avans hizmetinden yararlanabilirsiniz. Diğer bankalardaki Taksitli Borç Transferi ile Akbank Free kredi kartınıza aktarabilir ve borçlarınızı taksit taksit ödeyebilirsiniz.

HSBC Konsept; HSBC Konsept kredi kartında da kart aidatı ücreti yoktur. Bu kartla Advantage puan kazanabilirsiniz, yine taksit imkânından faydalanabilirsiniz.

ING Pegasus Plus; Eğer uçakla sık sık seyahat ediyorsanız, seyahate yönelik bir işiniz varsa bu kart sizin için uygun olacaktır. Herhangi bir kart aidatı ödemeden uçuş puanı kazanabilirsiniz. Ve Pegasus ile yaptığınız uçuşlardan %2 uçuş puanı kazanabilirsiniz. Yine ING Pegasus Plus kredi kartı müşterilerine taksit imkânı sunmaktadır.

İş Bankası Maximum; İş bankası maximum aidatsız kredi kartı ile taksit şansından faydalanabilir, üye işyerlerinden alışveriş yaptığınızda puan kazanabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Bu kart aidatlarını anlamış değilim arkadaş, zaten kartı aktif olarak kullanıp ülkeye ve bankaya yeterince fayda sağlıyoruz. Birde her sene büyük rakam kesintileri yapıyorlar, 100 150 TL den aşşağı kart aidatı yok diye biliyorum şuan en iyisi aidatsız olanlara kesintisiz olanlara yönelmek. Fix card kullanıyorum bu aralar bu konu da kafam çok rahat.

  2. Kesinlikle ilk işim derhal bankaya gidip hemen bu konuda benden kesilen paraları geri alacağım.Kendi hesabımı uzun süredir kullanıyorum ama ne kadar para kesildi falan bilgim yoktu sonra baktığımda ise 80 tl iadat kesildiğini anladım.Şimdi evden çıkıp bankaya gidiyorum ve hemen paramı isteyeceğim. Bİlginiz için teşekkur ederım

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin