Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2017

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2017

0
Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2017
aidatı olmayan kredi kartları

Bugünlerde hemen herkesin yanıldığı bir durum olan kredi kartı aidatı, bankalar tarafından 2017 yılı dahilinde müşterilere yansıtıldı. Kart aidatı yasal mı, sorularını görmekteyiz herkesten.

Kredi kartı aidatları

Kredi kartları insanlar için oldukça fazla öneme sahip bir ekonomik araç olmakla beraber, bankalar tarafından bir kesinti yapılması kesinlikle çoğu müşteriler tarafından kabul edilemez bir durum ! En basit örneği ise :

” Ben sizin bankanızın müşterisiyim benden nasıl kart aidatı alırsınız ”, ” Bakın aylık harcama limitim 5000 TL bu olur mu bana ”, gibi gibi sözleri müşteri temsilcilerine fazlası ile dert yanarak belirtiyoruz. Hali ile sinirlenmenize veya kafanıza takmaya dert olmasın bu kredi kartı aidatları. Zira işin püf noktaları 2017 yılı dahilinde bu yazımızda saklı…

Bu konuda bilmeniz gereken en önemli şey : BBDK yani bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu. Saolsunlar bunlar kendi bildiklerini okumakta ve tüketicilerin sırtını sıvazlamakta. Hali ile tüketiciler de boş durmuyor hemen soluğu Tüketici hakem heyetlerinde alıyor. Haklılar da zira az bir mevla değil kimi bankalar 90 TL üzeri kimi bankalar da 85 TL kesinti yapmışlar 2017 yılı dahilinde.

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı 2017

İşin ilginç yanı BBDK 2014 yılında yürürlüğe koyduğu düzenleme ile artık kredi kartı aidatları yasal oldu. Yani 2014 öncesine kadar geri alınabilirdi. Hatta bu tarihten sonraki süreçler de de geri verildiğini belirtelim. Ek olarak hareketsiz duran hesapların (180 gün) kredi kartlarında da kesilmesi yasal değildir. Ancak çoğu bankalar da vermemektedir. Şimdi sizlere kredi kartı aidatlarını nasıl geri alabileceğinizi detaylıca anlatacağız umarız kart aidatlarını geri alabilirsiniz.

DİKKAT !!! HER BANKADA İŞE YARAMAYABİLİR !!!

Öncelikle kendi ekibimizce yaptığımız araştırmalarda bazı bankaların kart aidatlarını geri verdiği bazı bankaların ise buyrun dışarı dediklerini de belirtelim…

Bundan 8 ay öne card finans’ın kredi kartına başvurdum ve ilk ay hızlıca bunu bize yansıttılar. Ancak müşteri hizmetleri ile yaptığımız diyaloglarda yeni müşteri olduğum için bunun bankaya karşı kötü bir durum olduğunu dile getirmem, demem ile beraber o dönemin kredi kartı aidatı geri alındı. Ancak nisan 2017 tarihinde qnb finansbank ne yazık ki 93,5 TL ücret yansıtmış ve iade vermemeye kalkmıştır.

TEB bankası bana göre en güzel bankalardan biri. Her yıl bir kez yansıtmasına rağmen bir telefon kadar yakın olan müşteri hizmetleri sayesinde, konuyu dile getirmem ve güzel sözler ile açıklamamdan dolayı aynı gün para puan ile o aidatları geri vermektedir.

Daha fazla kredi kartının adını yazabilirim ancak aısl püf nokta sizlerde bitiyor. Önceliğiniz kesinlikle müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah ediniz. Sonrasında onlar diyecek ki, iade edemiyoruz demeleri sonrasında kredi kartınızı iptal ettirin demelisiniz. Onlar sizleri deneyecekler yani ortalama 30 saniye içinde kararınızı sıkı tutun ve kredi kartı aidatı yüzünden kartımın iptalini talep ediyorum demeniz gerekiyor. Son çare olarak ise tüketici hakem heyetine giderek, dilekçeyi doldurmanız önerilir. Tüketici hakem heyetinde kredi kartınızın numarasını, adınız ve soyadınız ek olarak bankanın adını, hesap numaranızı hatta müşteri numaranızı da belirtin. Eğer ki elinizde dekont var ise kesildiğine dair onu eklerseniz tüketici hakem heyetinde en fazla 2 hafta içinde sonuca ulaşmış olacaksınız. Konuyu özetlersek bankalar zaten sözleşme de kredi kartı aidatlarını alacağını demiştir buna ek olarak zaten imzalıyorsunuz. Sözleşmelerde aidat ücreti değil, üyelik ücreti olmasından dolayı durum olumsuz sonuçlanabilir. Genelde bankalar kart aidat ücretlerini ya puan olarak ya da kredi kartınıza – bakiye olarak yansıtmaktadır. Bazı bankalarda aidatlara karşın harcama sözü alabilir.

Aidatsız kredi kartı verenler 2017

Burası önemlidir zira yasal düzenlemelere göre bankalar 2014 yılı sonrasında aidatları vermemekte ısrarlı olabilir. Hali ile bireyler, aidatı olmayan kredi kartı başvurusu talep edebilir.

Odeabank Bank’O Card; Yıllık kart ücreti ödemezsiniz. Nakit avans, taksitli avans çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Sevdiklerinize ek kart çıkartabilirsiniz. Bank’O Card ile alışverişlerinizi erteleyebilirsiniz.

Garanti Flexi Bonus; Garanti bankası bu kartla taksit imkânı sunuyor ve kart aidatı ödemesi almıyor. Flexi kart ile puan kazanabilir ve kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

Finansbank Fix Card; Fix Card’ın da taksit imkânı bulunmaktadır. Ve sizlerden kart aidatı almaz. Birçok bankada olduğu gibi yine Fix Card’ta da puan kazanma özelliği bulunur. Yalnız kartı ilk aldığınızda 15 TL’lik bir kart baskı ücreti ödersiniz.

Akbank Free; Akbank Free kredi kartında taksit imkânı mevcuttur. Müşterilerinden kart aidat ödemesi almamaktadır. Bu kart ile de yine birçok kampanyaya katılabilirsiniz. Nakit avans hizmetinden yararlanabilirsiniz. Diğer bankalardaki Taksitli Borç Transferi ile Akbank Free kredi kartınıza aktarabilir ve borçlarınızı taksit taksit ödeyebilirsiniz.

HSBC Konsept; HSBC Konsept kredi kartında da kart aidatı ücreti yoktur. Bu kartla Advantage puan kazanabilirsiniz, yine taksit imkânından faydalanabilirsiniz.

ING Pegasus Plus; Eğer uçakla sık sık seyahat ediyorsanız, seyahate yönelik bir işiniz varsa bu kart sizin için uygun olacaktır. Herhangi bir kart aidatı ödemeden uçuş puanı kazanabilirsiniz. Ve Pegasus ile yaptığınız uçuşlardan %2 uçuş puanı kazanabilirsiniz. Yine ING Pegasus Plus kredi kartı müşterilerine taksit imkânı sunmaktadır.

İş Bankası Maximum; İş bankası maximum aidatsız kredi kartı ile taksit şansından faydalanabilir, üye işyerlerinden alışveriş yaptığınızda puan kazanabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin