Kapalı

2017 Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Yöntemi

kart aidatlarını geri alma

Bankaların kredi kartını kullanıp, aidatlarını ödememek istiyorsanız hızlıca kredi kartı aidatını geri alma yöntemi konusu ile çok kolay bir şekilde kesilen aidatların veya masrafları alabilirsiniz. Zira bu yasal olmayıp (önceki yıllarda yasal değil), yeni kredi kartı başvurularında alınan bir ücret olduğunu belirtelim. Burada dikkat etmeniz gereken bankalar iade işlemlerinde artık farklı adlar ile karşımıza bu masrafları çıkartarak müşterilerinden kolayca bu ücretleri kesmektedir.

Banka kredi kartı aidatlarını nasıl geri alabilirim?

Burada yapılması gereken adımları tek tek anlatacağız ancak esas alınan konu banka olduğu için önceliğiniz bankanın iletişim kanallarından yani müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında şikayetlerinizi dile getirmeniz olacaktır.

C bankasının kredi kartını keyifli bir şekilde kullanıyorsunuz, yeri geliyor taksitli alışveriş yeri geliyor da nakit avans çekiyorsunuz hali ile bankalar bu gibi işlemlerde tüketicilerden de bir takım masraflar alma gereksinimi duymuştur. Ancak objektif olmak gerekiyorsa bir banka gerçekten de hak ediyor bu paraları. Düşünsenize cebinizde 5000 TL taşımadığınız halde gözünüz kapalı o limiti kullanıp, cep telefonu satın alabilirsiniz (iphone 128 gb plus 7 veya samsung s8 gibi) Tabi bu yorumlar kişiden kişiye değişecektir ancak bazılarımızda bu ücretlerin yasal olmadığını ve tüketici hakem heyetleri ile iletişime geçip hızlıca alabildiğini belirtmişlerdir.

Kredi Kartı Aidatlarını Hızlı Almak İsteyenler

Kredi kartı kullanan kişilerden düzenli olarak bazı kesintiler yapılmaktadır. Kredi kartı limitlerinden yapılan bu kesintiler her ne kadar kullanım aidatı olarak kayıtlara geçse de, uzun dönemde çok yüksek rakamlar ile hesaplanmaktadır. Bundan dolayı yapılan girişimler geçtiğimiz sene sonuç vermiş, kişilerin 10 yıl zaman aşımlı olacak şekilde kredi kartı aidatlarını geri almalarının yasal olarak önü açılmıştı. Kredi kartı aidatının geri alınması için kişilerin izlemesi gereken altı yol bulunmaktadır. Bu yollar ise şu şekildedir.

  • Kredi kartı aidatının geri alınması için ilk olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak talebinizi iletmelisiniz. Sonuç olumsuz olursa bir sonraki adıma geçin.
  • Kartınızından kesilen aidatların iade edilmesi için önce şubenize ardından da bankanın genel müdürlüğüne bir dilekçe gönderin.
  • Dilekçenize de olumlu geri dönüş yapılmamışsa, hukuk yoluna başvurmadan önce bankanızı tekrar arayarak görüşme yapın. Bu girişim de sonuçsuz kalırsa, hukuk yoluna geçebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa giderek burada oluşturulan hakem heyetine dilekçeniz ile birlikte başvuru yapmalısınız.
  • Hakem heyetinde genellikle olumlu sonuç alınmaktadır. Eğer istenilen sonuç tam anlamı ile alınmamışsa, son olarak tüketici mahkemelerine başvurulmalıdır.
  • Tüketici mahkemelerine başvurduğunuz zaman yüksek ihtimal ile kartınızdan kesilen aidatları alabileceksiniz. Ayrıca, zaman aşımına uğramış olan yani 10 yıl öncesindeki kesintiler için de tüketici mahkemesinden olumlu yanıt alma şansınız bulunmaktadır.

Bu yöntemler ile sizler de haksız yere kesilen aidat ücretlerini bankalardan geri alabilirsiniz.

Sonuç itibari ile bakıldığında kesin çözümün tüketici hakem heyetleri olduğunu biliyoruz. Ancak hızlı yoldan çözmek işimize geldiği için sizlere son olarak vereceğim yöntem daha basit olacaktır. Önce bankanın müşteri hizmetlerine ulaşın yani şubeye gitmiyorsunuz zira şubeden kart aidatı almak imkansızdır. Telefonda bağlanan müşteri temsilcisine aynen şunları demeniz kafidir: ” Kaç yıldır müşterinizim diğer bankalar bu ücreti kesmediği halde siz benden kesiyorsunuz, benim gözümde bankanın değerini düşürdünüz ve çevremdeki arkadaşlara bile sizin bankanın şanını anlatmama rağmen bunu benden kesmeniz çok ayıp. ” demeniz yeterlidir. Ek olarak kredi kartımı kapattırmak istiyorum diyebilirsiniz nedenini de kart aidatlarını almak istemenizden dolayı. Sonrasında bankaların çoğu 6 ay kapatmama sözünüze istinaden kredi kartınıza kesilen kart aidatı ücretini geri yansıtacak veya – bakiye olarak yükleyecektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top