Kapalı

Kredi Kart Şifremi Unuttum

2015 yılında ki raporlara göre Türkiye’de ki kredi kart sayısı 58 milyona ulaşmış durumdadır. Günümüzde para yerine geçen, hemen hemen tüm iş yerlerinde geçen kredi kartlarının, gün geçtikçe kullanım alanı gelişmekte, taksit ödeme, taksit atlatma, birkaç ay sonra ki ekstreye borcun yansıması, cip para gibi cazip tekliflerle, insanların yoğun kullandığı bir para aracı olmuştur. Bazen, kullanmış olduğumuz kredi kart şifremizi unutabiliriz. Bu yazımızda da kredi kart şifremi unuttum diyenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Kredi kart şifremizi unutmamız veya 3 kez yanlış şifreyi girdiğimiz zaman kartımız bloke olur. Bu durumlarda kredi kart şifremizi yenilememiz gerekmektedir. Kredi kart şifrelerini unutanlar, bankaların müşteri temsilcilikleri aramaları gerekmektedir. İster kredi kart bölümünden şifre bölümüne, isterlerse müşteri hizmetleri ile birebir görüşmeleri gerekmektedir.

Müşteri temsilcisi, teyit için birkaç güvenlik sorusu sorduktan sonra, sizi şifrenizi belirlemeniz için sesli şifre belirleme servisine yöneltecektir. Yönlendirildiğiniz servis, sizden 4 veya 5 haneli yeni şifrenizi tuşlamanızı isteyecektir. Girilen yeni şifreden sonra servis, şifreyi teyit etmek için tekrar yeni şifrenizi girmenizi isteyecektir. İkinci işlemden sonra yeni şifreniz belirlenmiş olup, alışverişlerde yeni şifrenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yine bazı bankalar ( Denizbank ), unutulan veya bloke olan şifreler için müşterilerine sms yoluyla yardımcı olmaktadır. Cep telefonunuzun mesaj bölümünden belirlediğiniz şifreyi yazdıktan sonra boşluk bırakıp kartın arka kısmında ki imza bandı üzerinde ki 7 rakamı yazıp 3280 numarasına mesaj atıldığı zaman yeni şifrenizi, müşteri temsilcilerine bağlanmadan sahip olabilirsiniz.

Yine bankaların internet bankacılık sistemlerinden veya mobil bankacılık sistemlerinden Parola/Şifre yenile  – al bölümlerine giriş yapılarak da unutulan veya bloke olan şifrenizi yenileyebilirsiniz. Son olarak, ister müşteri hizmetlerinden olsun isterse bankaların internet veya mobil uygulamaları sayesinde yenileyeceğinizi şifrelerden dolayı ücret talep edilmemektedir.

Kredi kart şifremi unuttum yazımızda son olarak, şifre yenileme ve değiştirme aşamasında, banka temsilcisi dahi olsa hiç kimseye şifrenizi söylemeyin. Çünkü şifre değiştirme işlemlerinde dahi olsa sizden başka hiç kimse o şifreyi bilemez, duyamaz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top