Ana sayfa Banka Haber Kredi Kart Limitini Nasıl Yükseltirim?

Kredi Kart Limitini Nasıl Yükseltirim?

0
Kredi Kart Limitini Nasıl Yükseltirim?

Başta alışveriş olmak üzere hayatımızın her alanında kullanmaya başladığımız, dünyanın her yerinde geçerliliği olan ve hayatımızda artık zorunlu kullanmaya başladığımız kredi kartlarının limit yetersizliği karşısında neler yapılabileceği ve limit yükseltmek için uygulanacak yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

2006 yılından evvel kredi kartlarıyla ilgili bir düzenleme olmadığı için bankalar isteyen – istemeyen herkese kredi kart dağıtmaya başladılar. Hatta kredi kart dağıtım işini abartıp bankaların önüne kurdukları stantlardan kefilsiz kredi kartları dağıtmaya başladılar. Ancak kredi kartlarında ki bankaların bu tutumu karşısında Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurulu bir karar aldı ve bu karar Resmi Gazetede yayınlanarak kredi kartları ile ilgili düzenlemeler getirdiler.

Bu düzenlemelerin başında kart limitleri gelmektedir. Bankalara, bu yasa sonrası kafalarına göre kart dağıtım izni verilmeyip, limit belirleme sınırı getirilmiştir. Buna göre kredi kart kullanıcısına verilecek kredi kartın limiti gelirinin en fazla 4 katı kadar sınırı getirilmiştir. Yine kredi kartlarının limit artırımını bankanın inisiyatifine değil kart sahibinin onayı zorunluluğu getirilmiştir. Bankalar müşterilerini arayarak veya ATM noktalarından kredi kart limit artırım onayı alarak limit artırımı gerçekleştirebilmektedir.

Kredi kart limit arttırımında bulunacak kişiler bankaların telefon ve internet bankacılığı kanalları ile ve bazı bankalarda da SMS yolu ile limit artırım talebinizi iletebiliyorsunuz. Bankalar gerektiğinde gelir belgesi talep edebilirler. Yapılan limit artırımın kabul edilip edilmemesi tamamen bankanın nezdindedir. Kredi kart borçlarını zamanında ödemeyen ve düzensiz ödeme yapan kart sahiplerinin limit artırımı genellikle kabul görmemektedir. Yine gelirin yetersiz olması da kart limit artırımın kabul görmemesinde etkilidir.

Bankaya sunmuş olduğunuz gelir belgesi dışında belgeleyebileceğiniz başka gelirleri de bankaya ilettiğiniz zaman limit artırımı yapılabilir. Kredi Kayıt Bürosunun belirlediği Kredi notunun düşük olması da limit artırımının önünde engel olacak diğer bir faktördür. Son olarak bankalar, düzenli ve zamanında ödeme yapan müşterilerinin düzenli limit artırım talebini değerlendirmekte ve belli dönemlerde, gelir belgesinde ki artışa göre limit artırımı yapmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin