Ana sayfa Banka Haber Kredi Hayat Sigortası ve Çeşitleri

Kredi Hayat Sigortası ve Çeşitleri

0
Kredi Hayat Sigortası ve Çeşitleri

Krediye Bağlı Hayat Sigortası Nedir? Kredi İşsizlik Sigortası Nedir? Sağlık Sigortası Kimlere Yapılır Prim Nasıl Hesaplanır?

Ekonomisi tamamen bankalara bağımlı bir toplum halini aldık. O kadar çok bankalarla işlerimiz olmakta ki bunların yönetimini evden kendimiz yapabilmek için internet bankacılığını geliştirdik ve kullanmaktayız. Bankalarla olan münasebetlerimiz doğrultusunda, yeni imkanlar bankalar ve tüketici arasında gelişmiştir. Şimdi bu konulara değinmek istiyoruz.

Krediye Bağlı Hayat Sigortası Nedir?

Bireysel kredi kullanan, kredi sahibinin ölmesi veya daimi maluliyet durumlarında; kredi sahibinin kredi borcu teminat kapsamında, güvence altına alınır ve sigortalanır. Borç kapadıktan sonra da varsa bir para ailenize bu ödeme yapılır.

Kredi İşsizlik Sigortası Nedir?

Bu kredi çeken insanların, kredi ödemesi esnasında işsiz kalmaları durumunda, o kişileri korumak adına oluşturulmuş bir kredi çeşididir. Kredi ödemenizin üzerine çok küçük bir meblağ da paranın yansıması ile ödenen bu para işsiz kalmanız durumunda kredi ödemeleri konusunda sizi koruma altına alacaktır. Bu sigortayı yaptırabilmek için son 1 sene ya da 6 aydır belli bir yerde çalıştığınıza dair bir belgeyi bankaya götürmelisiniz.

Ancak kredi kullanırken bu poliçeyi satın almış olmanız gerekmektedir, yani ya bağımsız bir işsizlik sigortası yapmış olmanız yada bankadan kredi kullanırken bu sigortayı yaptırmış olmanız gerekmektedir. Aksi halde işsiz kalsanız dahi mevcut şartlarda kredinin ödenmesi gereklidir ödenmez ise takibe düşmesi işten bile değildir.

Sağlık sigortası kimlere yapılır ve prim nasıl hesaplanır?

Genel sağlık sigortası hiçbir sosyal güvence kapsamında olmayan ve sağlık hizmetlerinden geçmişte faydalanamayan kişilere kolaylık olması açısından çıkartılmış bir sigortadır. SGK’dan hiçbir şekilde aylık almayanlar ile yeşil kart uygulamasından faydalanamayan kişiler, Sağlık Sigortası’na başvuru yapabilirler.

Genel sağlık sigortası primleri de sigortalının aylık gelir düzeyine göre hesaplanır. Her sene belirlenen miktarlardan oluşan bir çizelgeye göre hesaplama yapılır. Her sene bu prim tutarları değişikliğe uğrar. Bunun miktarını belirleyen tek merci devlettir. Araştırmasını da yine devletin kurumları yapar. İhtiyaç sahiplerini belirler, başvuruları inceler ve gelir düzeyine göre prim belirlemesi yapar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin