Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Faizleri Düştü mü? Güncel Oranlar

Kredi Faizleri Düştü mü? Güncel Oranlar

0
Kredi Faizleri Düştü mü? Güncel Oranlar

2013 yılının mayıs ayı itibarı ile yükselişe geçen kredi faiz oranları özellikle konut sahibi olmak isteyenlerin umudunun kırılmasına hatta ev alma hayallerini erteleme noktasına getirmişti yada daha fazla faiz ödemek suretiyle ev sahibi olmak zorunda kaldılar. Aylık 1,20 lere kadar dayanan konut kredi faizleri 2016 yılı başından itibaren düşme eğilime girmişti ancak yeterli olmamaktaydı.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Faizlerin düşürülmesi hatta yıllık bazda 9 (dokuz) puanın altına aylık bazda 0,75 e denk gelir ki  inmesinin gerektiğine ilişkin telkini, zaten Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, Ziraat katılım ve Vakıf Katılım bankasının öncülüğünde faizler özellikle konut kredisi ciddi bir düşüş yaşamıştır. Özel Bankalar da buna katılmak suretiyle ev sahibi olmak isteyenlere bir nevi fırsat doğmuştur.

Peki, nasıl nereden kredi alabiliriz, hangi banka uygun, eski konut kredimi yapılandırmaya alabilir miyim karım ne olur derseniz kısaca belirtelim.

Şu anda Kamu bankalarına baktığımızda hemen hemen aynı oranlarda konut kredisi vermektedirler, burada konut kredi vadesi ne kadar düşerse o kadar faiz oranı aşağı düşer. Şimdi 61-120 ay vade ile 0,89 ile 37-60 ay vade ile 0,85 1-36 ay vade ilede 0,80 gibi hatta 0,78 oranlar ile konut kredisi almak mümkündür.

Yine Özel Bankalar TEB, İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, İNG Bank daha doğrusu tüm özel bankalar 0,90-0,95 faiz oranları ile konut kredisi vermektedirler. Bu oranlar 05 Kasım itibarı ile geçerli olan oranlardır.

Kasım 2016 itibarı ile bankalar yeni bir atak başlatmışlardır. Daha önce Ziraat Bankasının yaktığı meş’aleyi bu sefer İş Bankası yakmıştır. ve Ardından da Halk Bankası  Bireysel İhtiyaç Kredi Faizleri 1,13 faiz oranı ve 48 ay vade imkanı bulunmaktadır. Konutta ise 120 Ay vade 0,89 faiz oranı ile ev alacaklara en uygun finansman sağlamaktadır. Muhtemelen diğer bankalarda faiz oranlarını aşağı çekecektir. Bireysel kredi faiz oranları neredeyse son 3 yılın en düşük seviyesine indi diyebiliriz.

Özetle Konut kredisi 120 en düşük Halkbank 0,89 aylık faiz ve Bireysel İhtiyaçta ise 1,13 ile Halkbank yine Taşık kredisinde de Halkbank 1,09 ile en uygun kredi veren banka ancak İş Bankası da hemen hemen aynı şartlarda olduğunu belirtelim. Ziraat bankası da aynı diyebiliriz.

Kredi yenileme veya taşıma için ise daha önce çektiğiniz kredi faiz oranı ile şimdi bankadan alacağınız faiz oranı teklifi arasında en az 0,10 gibi bir fark olması, yine örneğin 120 ay ile çektiğiniz krediyi 30 ay ödediniz, kaldı 90 ay bu krediyi 60 ay vadeli olarak yeniden yapılandırmanız halinde 0,85 gibi bir oran olur ki hemen hemen aynı taksiti ödersiniz ama 30 ay gibi bir yükten kurtulursunuz.

Kısaca Özellikle konut kredilerin de mutlaka bankaya gitmeniz tavsiye ederiz, şubelerden daha makul ve sağlıklı bilgi alabilirsiniz. hatta komisyon, sigorta, tapu masrafları, ekspertiz ücretlerinde pazarlık yapabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin