Kapalı

Kredi Faizleri Düşer mi?

2015 yılı ikinci yarısında hızla yükselişe geçen kredi faiz oranları nereye kadar yükselecek? 2016 yılı için kredi Faizleri hangi seviyelerde olur? Yeni yılda faiz oranları düşer mi? beklentiler ne yönde seyredecek? Kredi faizleri ne zaman düşer? bunu en iyi zaman gösterecek ancak mevcut parametreler ışığında değerlendirme yapmakta mümkün gibi.

Ekonomik veriler banka kredi oranlarını asıl belirleyicisi aslında Merkez Bankasıdır belirlediği taban ve tavan faiz oranları arasında bankalar kredi oranlarını belirler rekabet olmasından dolayı banka kredileri ister ihtiyaç, ister konut olsun genelde taban yani belirlenebilecek en düşük oranlar da kredi verirler.

15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi ile birlikte piyasaların verdiği tepkiye bakıldığında ekonominin aslında çok büyük şoklara dahi ne kadar dayanıklı olduğunun delilidir. Bu minvalde 2016 yıl sonuna kadar kredi faizlerinde düşüş eğilimini görmek mümkün olacaktır. Yine 2016 Ağustos Merkez Bankası Faiz Kararı ile indirime gden Merkez Bankası kararı ile sürecin yani kredi faizlerin ineceğini söyleyebiliriz. Özellikle 2016 yıl sonu ve 2017 yılı ilk çeyreğinde daha uygun oranlar olacaktır.

Ziraat Bankası 120 Ay Vadeli Konut Kredisi 0,95 olması ile birlikte 60 ay vadede 0,90 36 ay vade ile de 0,85 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz. Yine Aynı faiz oranı ile Vakıfbank ve Halk Bankasından da alabilirsiniz. Yine Özel Bankalar TEB 0,99 Garanti Bankası İş Bankası da 0,97 gibi oranlar ile ev sahibi olmak isteyenleri beklemektedirler.

Ancak en düşük faiz oranı 120 Ay Vade Vakıfkatılım Bankası tarafından 0,93 olarak konut finansmanı sağlamaktadır. Yine 60 ay vade 0,85 oranı 36 ayda ise 0,80 oranı ile konut finansmanı sağlamaktadır. Bu oran sadece yeni başvurular için geçerlidir yapılandırma veya kredi taşıma oran değildir.

Eylül ekim döneminde konut kredi faizleri 120 ay vadede 0,95 oranlarında dolanacağı Kasım Aralık döneminde Konut Kredisi almak isteyenlere en azından yukarıda da belirttiğimiz oranlarında altında bir puana düşmesi muhtemeldir.

2016 Yılı İhtiyaç Kredi Oranları ve Beklentisi

2016 yılı yaz dönemi ihtiyaç kredisi oranlarına bakıldığında 1,35 ve üzeri oranlar görülmektedir. İhtiyaç kredi oranları yine yukarıda belirtildiği şekilde mevcut durum düzeldiğinde siyasi oterite tam olarak düzeni sağladıktan sonra daha makul oranlara faiz oranlarının düşeceğini bekleyebilir.

Ancak tabela faiz oranları sonuçta yüksek olmaktadır bankaların resmi olarak duyurdukları faiz oranlarına baktığımızda oldukça yüksek görünmektedir 1,30 ve üzeri faiz oranları olmakla birlikte bir çok banka bireysel ihtiyaç kredisi kampanyaları ile birlikte 1,25 gibi oralar ile kredi vermektedirler.

Ancak şunu belirtmekte fayda var Bireysel ihtiyaç kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken faiz oranlarından ziyade ödenecek toplam tutar ve kesinti tutarları ile kıyaslayınız ancak o zaman uygun bankayı bulmuş olursunuz. Yine maaş aldığını bankadan almanız daha mantıklı heleki küçük tutarlar için başka banka sıkıntıdır nasıl mı? yeni hesap aç, başka bankaya taksit yatırma derdi, size kredi kartı vermeye çalışacaklar, otomatik ödeme talimatı ver diyecekler, hesap işletim kem küm derken bir sürü eziyet… sebep ne? aylık taksidi 5 lira aşağı ödemek için değer mi… bizce değmez.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top