Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Erken Ödeme Cezası

Kredi Erken Ödeme Cezası

0
Kredi Erken Ödeme Cezası
güncel krediler

Bireyler, kimi ihtiyaçlarından dolayı zaman zaman bankalara kredi isteği için başvurabilmektedirler. Fakat kredi kullanımından sonra, geri ödeme işleminin herhangi bir safhasında tüketicilerin kredilerini erken ödeyerek kapatmaları mümkündür. Fakat bu gibi durumlarda bankalar, erken ödeme cezası adı altında kullanıcılardan ücret tahsil edebilmektedirler. Ancak bu talep, sadece sabit faizli olarak kullanılan krediler için geçerli bir işlemdir. Bunun yanı sıra bankaların talep edebilecekleri en fazla erken ödeme ücreti ise, anaparanın %2’si kadar olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken husus şu ki, değişken faizli bir kredi kullanımı yaptıysanız ve bu kredilerinizi erken kapatmak istiyorsanız bankanıza herhangi bir isim altında ücret ödemezsiniz.

Bu erken ödeme cezası uygulaması, sadece Türkiye’de değil Amerika Birleşik Devletleri’nde ve çoğu Avrupa ülkesinde de bulunmaktadır. Bu ceza bedelinin alınma gerekçesi olarak bankalar, kredi sözleşmesinin imzalandığı tarihteki teminat ve faiz oranlarının, kredinin erken kapatılması ile doğan zararları karşılaması amacını göstermektedir.

Erken ödeme cezaları için kimi vatandaşlar tarafından açılan davalar, tüketiciyi koruma adına bireyler lehine sonuçlanmıştır. Bu durumda ilgili bankalar, tahsil ettikleri ücretleri müşterilerine geri vermek zorunda kalmışlardır. Fakat bu durumun, herkes için geçerli olmayacağı bir gerçektir. Eğer erken ödeme cezasını ödemek istemiyorsanız, bu ceza-i bedelin sözleşmede yer almaması gerekmektedir. Eğer kredi sözleşmesinde böyle bir hüküm bulunuyor ise ve siz de bu sözleşmeye imza atarak kredi kullandıysanız, bu bedel sizden tahsil edilir.

Bu işlemlerin yasal dayanağını ise İpotekli Konut Finansmanı Yasası oluşturmaktadır. Bu yasada bankalara tanınan haklara göre, sadece sabit faizli kredilerden %2 oranında bir erken ödeme cezası alınabilecektir. Zaten bu tür bir uygulama, kredi sözleşmelerinizde de var olacağından ödemeniz gerekecektir.

Bu olayın dosya masrafından tek farkı, yasa tarafından bankalara bu hakkın tanınmış olmasıdır. Son on yıl içerisinde çekmiş olduğunuz krediler için sizden alınan dosya masraflarını, bildiğiniz üzere ilgili birimlere başvurarak geri alabiliyordunuz. Ancak bu durum, erken ödeme ücretlerinde neredeyse imkânsız gibidir. Yine de uzun hukuksal bir mücadeleye hazırsanız, bunu deneyebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin