Ana sayfa Banka Haber Kredi Erken Kapama ve Cezası

Kredi Erken Kapama ve Cezası

0
Kredi Erken Kapama ve Cezası

Bireysel ihtiyaçları için bankalardan kredi alan bireylerde bankalarda verdikleri krediler için vade oranına göre faiz almaktadırlar. Bankalar aylık ödeme planında aylık taksitlere yansıttıkları bu faiz oranlarından gelir sağlamayı amaçlamaktadırlar. Banklardan ihtiyaçları için aldıkları krediyi kullandıktan sonra kredi borcunu taksitlerle ödemek yerine tek seferde ödemeyi tercih eden bireyler banka tarafından belirli yaptırımlarla karşılaşmaktadırlar.

Bu yaptırımın nedeni kredinin vade süresine göre aylık ödeme planına belirli oranlarda faiz yansıtıp böylece para kazanmayı hedefleyen bankalar açısından borcun tamamının tek seferde kapatılmasından kaynaklı olarak faiz kazancının ortadan kalkmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kazanç sağlayamayan bankalar borçlarını tek seferde kapatmak isteyen müşterilerine bazı ceza yaptırımları uygularlar.

Bu uygulamaya erken ödeme tazminatı adı verilir. Böyle bir durumda önceden banka tarafından müşterilere uygulanan ceza erken ödenen miktarın %2’si kadar olan miktarında bankaya ödenmesi şeklindeydi. Ancak bu durum yeni tüketici kanununda yeniden düzenlenmiştir.

Yeni tüketici kanununa göre; Erken kredi ödeme cezası nedir? Düzenlenen yeni tüketici kanunu müşterilerin borçlarını erken ödeme taleplerinde bankalarca müşterilere uygulanan erken ödeme tazminatlarını yasalarla belirleyerek müşterileri korumak amaçlanmıştır. Yeni tüketici kanununda düzenlenen erken kredi ödeme taleplerinde bankaları müşterilere uygulayacakları erken ödeme tazminatlarının oranları belirlenmiş ve bu oranlar kanunlaştırılmıştır.

Yeni tüketici yasasına göre faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde sözleşmede yer verilmesi şartı ile bir ya da daha fazla ödemenin erken ödenmesinin talep edilmesi halinde bankalar tüketicilerden erken ödeme tazminatı talep edebilmektedirler. Ancak erken ödeme tazminatı oranları tüketici kanununda belirlenmiştir. Kredi Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından finansman sağlayan bankalara ödeyeceği erken ödeme tazminatı tutarları şu şekilde belirlenmiştir.

Erken ödeme taleplerinde finansman sağlayan bankalar kişilerden ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde azami %1’ini, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise maksimum %2’sini erken ödeme tazminatı olarak talep edebiliyor.

Kredi sözleşmesinde erken ödeme tazminatı belirtilmemişse banka müşterilerden bu bedeli talep edemez. Sözleşmede belirtilmiş tazminatlar banka tarafından alınır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin