Ana sayfa Ekonomi Kredi Derecelendirme Nedir?

Kredi Derecelendirme Nedir?

0
Kredi Derecelendirme Nedir?

Kredi derecelendirmesi bir ülkenin kredi notunun belirlenmesi olarak bilinmektedir. Kredi derecelendirmesi kişi ve kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin kredi derecelendirmesi kredi büroları tarafından yapılmaktadır. Şirket ve devletler için kredi derecelendirmesi ise kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde kişisel kredi değerlendirmeleri kredi kayıt bürosu aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Devletler için yapılan kredi değerlendirilmesi yabancı yatırımcılar açısından önem taşımaktadır. Ekonomik ve politik riskler göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi değerlendirme işlemi ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Bireysel açıdan bakıldığında kişilerin kredi geri ödemeleri, mevcut borç miktarları, tüketim alışkanlıkları, verilen kredi sınırının kullanılma oranı gibi değerler dikkate alınmaktadır. Eğer düşük bir değerlendirme yapılırsa bu kredi alabilme ve güvenilirlik açısından sıkıntılı bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nelerdir?

Günümüzde pek çok kredi derecelendirme kuruluşu bulunmaktadır. Fakat bunların içerisinde üç tane kuruluş dikkat çekmektedir. Bu kuruluşlar Standart&Poor’s, Moody’s ve Fitch & Ratings olarak bilinmektedir. Kredi derecelendirme sisteminin kurucuları Standard& Poor’s ve Moody’s olarak kabul edilmektedir. Kuruluş yılı olarak bakıldığında Standard& Poor’s kuruluşunun faaliyete geçiş yılı 1860 yılına dayanmaktadır.

Moody’s kuruluşunun faaliyet yılı ise 1913 olarak bilinmektedir. Bu kuruluşun merkezi New York’tadır. Bu iki kuruluşa kıyasla Fitch& Ratings daha yakın bir zamanda kurulmuştur. Kredi derecelendirmesi dünya üzerinde bu üç kuruluş temelinde yapılmaktadır. Ülkeler bu kuruluşların yaptığı kredi derecelendirmesini büyük ölçüde dikkate almaktadırlar.

Bu kuruluşların dışında bölgesel ve uluslar arası nitelikte daha pek çok derecelendirme kurumu mevcuttur. Ancak en fazla güce sahip olan kuruluşlar bu üç kurumdur. Verdikleri kredi derecelendirme notuna bakıldığında ise en düşük not C olarak belirlenmiştir. En yüksek not ise AAA olarak kabul edilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin