Ana sayfa Banka Haber Kredi Çeşitliliği ve Miktarları

Kredi Çeşitliliği ve Miktarları

0
Kredi Çeşitliliği ve Miktarları
bankatik.net

Sürekli gelişen ihtiyaçların yenilenmesi ile dar ve orta gelirli insanların ihtiyaçlarını karşılaması, büyük gelir sahiplerinin de daha farklı alanlarda veya farklı miktarlarda ki yatırımlarını artırmak adına yapacakları hamlelerin desteklenmesi adına yeterli olmayan nakit akışlarını güçlendirmek için bankalardan ihtiyaçları miktarında parayı aylık, 3 aylık ve yıllık ödeme periyotlarını belirleyerek çekmelerine banka kredisi denilmektedir.

Banka kredileri; en bilinenleri ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi olmaktadır. Ancak daha detaylandıracak olursak bireyler ve firmalar esnafa özel bayram kredisi, sonbahar ev kredisi, geleneksel bayram kredisi, kamu çalışanlarına özel kredi, kışa hazırlık kredisi, tatil kredisi, okula hazırlık kredisi, evlilik kredisi, konut iyileştirme kredisi ve bedelli kredisi gibi çok daha spesifik ve detaylı krediler yer almaktadır.

Güncel ihtiyaç kredisinde Devlete ait kamu bankaları, katılım bankaları ve özel finans kurumları tüketicilerin, eşya almaları, okul harçları, araç bakımı gibi daha pratik hızlı ve önem arz eden ihtiyaçlarını karşılamak için sunmaktadır. İhtiyaç kredisinde 2014 güncel en yeni ihtiyaç kredileri kampanyalarında taşıt ve konut kredilerine göre daha yüksek faiz oranı ile müşterilerine sunmaktadır. Dosya masrafları ve sigorta miktarları dışında 1,09 dan başlayıp 1,49’ a kadar varan faiz oranları ile müşterilerine krediler sunmaktadır.

Taşıt kredisi ister ikinci el araç alımında isterseniz sıfır araç alımında daha belirgin portföyü olan müşterilere sunulan kredi çeşididir. Taşıt kredisi ihtiyaç kredisine göre daha tanımlı daha elde edilebilir ve ödeme akışında daha az sorun olan kredidir. Bankalar taşıt veya araç kredisinde ihtiyaç kredisine göre daha cazip olarak 0,98 den 1,29’ a varan faiz oranları ile müşterilerine nakit sağlamakta ve ekonomik alanda tercih edilebilir olma yolunda ilerlemektedirler.

Konut kredisi diğer kredilere göre miktar açısından daha fazla olmaktadır. Kredi kullanacak müşterinin atacağı adımlara ve hamlelere ortak olan banka, sağlayacağı kredi miktarını verirken evin fiyatını belirletmekte ve ev fiyatının % 70 kadarını müşterisine sağlamaktadır. Konut kredisi miktarı fazla olduğu için ve devletin teşviki daha etkin olduğu için oranlar 0,79 dan 1,09’ a kadar değişmekte olup, 10 – 20 yıla kadar ödeme süresi olmaktadır.

Ancak; ne olursa olsun ödeyeceğiz şekilde kredilerimizi planlamamız gerekmekte olup, adı üstünde olan ihtiyaç kredilerini amacına yönelik kullanmak gerekir, ihtiyaç varsa kredi kullanılmalı, ihtiyaç icat edip kredi kullanmayalım.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin