Ana sayfa Banka Haber Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

0
Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Piyasada faaliyet gösteren her bankanın, kredi verme şartları farklıdır. Fakat hemen her bankanın aradığı üç kıstas bulunur. İlki kredi notunun yüksek olması, ikincisi aylık gelirin yüksek olması üçüncüsü ise kredi başvurusu yapan şahsın sigortalı olmasıdır. Aranan şartların her biri, bankalar için önemli bir veridir. Kredi notunun yüksek olması, borçlarda titiz davrandığınızı gösterirken, gelirin yüksek olması; kredi taksitlerini ödeyecek gücünüz olduğunu gösterir. Kredi başvurusu yapan şahsın sigortalı olması ise iş hayatının düzenli olduğunu ifade etmektedir. Yani tüm bankaların amacı; düzenli çalışan, geliri sabit ve tutarlı müşteriyi seçip, kendi bünyesine kazandırmaktır.

İşe yeni başlayan bireylerin, beklentileri yerine gelmediğinde kolayca işi bırakması mümkündür. Bu sebeple sigorta girişi yeni olan bireylerin kredi çekebilme seviyesi, uzun bir sigortası bulunanlara nazaran daha azdır. Kredi başvurusu yapan şahsın, 6 ay düzenli olarak sigortasının yatmış olması arzu edilir. Fakat bazı bankalarda, kredi başvurusu yapan şahsın kredi notunun çok yüksek olması, 3-4 aylık sigorta süresinin yeterli görmesine ve kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasına neden olur.

Kendi işinde çalışan bireyler kredi başvurusu yaptığında, bankalar tarafından sigorta süresi için bir araştırma yapılmaz. Bu defa da vergi levhası ve gelir beyannamesi gibi, daha farklı belgeler talep edilir. Sonuçta çalışmayan ve düzenli geliri bulunmayan bireylerin, kredi kullanması oldukça zordur. Özellikle limiti yüksek ve vade süresi uzun kredi paketleri, sigortası bulunmayan vatandaşlar için oldukça lükstür.

Banka reklamlarının büyük çoğunluğunda; ev hanımlarına kredi, geliri bulunmayan bireylere kredi gibi söylemler bulunur. İşsizlerin kredi başvurusu, çok ender olarak kabul görür. Düzenli geliri ve sigortası bulunmayan ev hanımları kredi başvurusu yaptığında, eşin maaşı dikkate alınarak kredi verilir. Yani bir anlamda çalışan eş, kefil konumundadır. Veya üzerinde gayrimenkul tapusu bulunan ev hanımlarına veya işsizlere, sigortası bulunmasa dahi kredi verilir. Ancak kredi geri ödemelerinde sorun çıktığı anda, banka tarafından alacak kişinin mal varlığına konulan haciz ile tahsil edilir. Yani banka, alacağını her zaman teminat altına alacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin