Ana sayfa Banka Haber Kredi Çekerken Kefilden Aranan Şartlar Nelerdir?

Kredi Çekerken Kefilden Aranan Şartlar Nelerdir?

0
Kredi Çekerken Kefilden Aranan Şartlar Nelerdir?
kefilde aranan şartlar

Bazı bankalar kişiye kredi onayı vermeden önce kefil bulmasını talep edebilir. Bu durumda banka, kredi çekerken kefilden aranan şartları sağlamasını da talep etmektedir. Sizlerde bu aranan şartları hazırlayarak bankalardan hızlıca kefil karşılığında kredi onayı alabilirsiniz.

Tarafımıza gelen sorulara baktığımızda; kredi alırken kefilde aranan şartlar, kredi çekerken kefil için şartlar, kredi çekerken kefil şartları, bankadan kredi çekerken kefilde aranan şartlar, şeklinde sıralanmakta.

Kredi Çekerken Kefilde Aranan Şartlar

Çoğu banka kredi çekerken kefil şartı aramamakta ancak yüksek meblağ veya bankaların bazı durumlarda kendileri için istediği ek tedbirler amacıyla talep edebilmektedir. Kredi çekerken kefil istenilmesi durumunda herkes kefil olamamakta ve kefillerde bazı şartlar talep edilmektedir.

Kefil olabilmeniz için öncelikle 18 yaşın üstünde olmanız gerekmektedir. Kredi çekerken en büyük etkene olan kredi notu ise kefiller de yine istenmekte olup bu oranın yüksek olması yani en 1400 üstü talep edilir. Kefilin herhangi bir borcu olmaması, geçmişteki ödemelerini düzenli yapmış olması ve belli süredir sabit olarak çalışıp sigortalı olması talep edilmektedir.

Kefil çok riskli bir işlem olmakta olup kefil olduğunuz zaman ilk ödemeyi yapacak kişi ödeme yapmadığı taktirde ödemeler sizler tarafından yapılması istenmektedir. Sizin ödeme yapmamanız durumunda ise banka tüm işlemleri kefil ve krediyi çeken adına yapmakta olup kefilin maaşına haciz bile koyma yetkisine sahip olacaktır. Bu yüzden kefil riskli bir işlem olmakta olup bankalar tarafından kredi notu düşük ve riskli kredi işlemi gördükleri kişiler için istemediklerdir.

Devlet tarafından 2012 yılında kefil konusunda belli düzenlemeler yapmış olup bazı kısıtlamalar ve kolaylıkları birlikte getirmiştir. Bu sebepten dolayı herkes kefil olamamakta olup kefil olacak kişilerde belli şartlar konulması talep edilmiştir. Bankalarda kredi çekerken kefil istemesi durumunda kefilin yukarıda yer alan şartları sağlaması gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin