Ana sayfa Piyasa-Yatırım Kredi Çekerek Taşıt Almak Yatırım mıdır?

Kredi Çekerek Taşıt Almak Yatırım mıdır?

0
Kredi Çekerek Taşıt Almak Yatırım mıdır?

Ülkemiz pek çok farklı yatırım çeşidine yönelmiş kişilerle ve kurumlarla dolu. Kimisi tamamen sanal bir gerçekliğe dayalı olan ancak reelde getirisi (ya da kaybı) oldukça fazla olabilen borsa, döviz, altın gibi araçlara yönelirken, kimisi de taşınabilir ve taşınamaz mallar olarak adlandırabileceğimiz kalemler üzerinden yatırımlarını sürdürüyor. Özellikle de son dönemde en büyük yatırım araçlarından birisi olan ev satın alma hadisesi, kentsel dönüşümün artması ve kredi imkanlarının kolaylaşması sonucunda ciddi bir gelir kapısı olmuş durumda.

Ancak ev alacak kadar parası olmayanlar/biriktiremeyeceğini düşünenler ya da bu kadar büyük miktarda bir parayı ev yatırımına bağlamak istemeyenler de var elbette. Böyle durumlarda daha küçük ve hızlı bir şekilde sıcak paraya evriltilebilecek yatırımlara yönelmek çok daha uygun olabiliyor.

Araba almak ve sonrasında değerlenince satmak da bu meseleye dair ortaya çıkmış fikirlerden birisi. Peki ülkemizde kredi çekerek taşıt almak yatırım mıdır? Yazımızın devamında taşıt alıp satma fikrinin ne kadar uygun olabileceğine dair bazı fikirler sunacağız.

Öncelikle, sıfır olarak aldığınız arabanın değerinin kontağı daha ilk çevirişinizin ardından bir miktar düşeceğini bilmelisiniz. Arabanızı çok kısa bir süre kullansanız dahi, sonrasında satmak istediğinizde kolay kolay bayi fiyatına yakın bir şekilde alıcı bulamazsınız.

Klasik araçlarda, hızlıca el değiştirebilen modellerde ve koleksiyon değeri olanlarda ise işler değişmekte. Bunları almanız ve kazası olmadan, orijinalliğine herhangi bir şekilde zarar gelmeden kullanmanız, sonrasında satarken paranızı korumanızı, hatta o dönemki araba fiyatlarına bakılırsa kar dahi edebilmenizi sağlayabilmektedir.

Özellikle bahar ve yaz aylarında satışa çıkartılacak arabalar, size diğer aylara göre çok daha büyük avantajlar sağlamaktadır. Araba piyasası bu dönemde daha da canlanmakta ve talep fazla olduğu için daha yüksek fiyat teklifleriyle sunulan arabalar kolaylıkla satılabilmekte.

Yine de, bu yatırıma girebilmeniz için öncelikle diğer yolların tükenmiş olması, sonrasında ise gerçekten araba piyasasından, modellerinden ve parçalarından anlamanız, sektöre hakim olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir araca gereğinden fazla para ödeyebilir, satarken de aynı fiyata dahi elden çıkartamayıp zarar edebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin