Ana sayfa Döviz Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmak

Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmak

0
Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmak

Doların, Euronun, Sterlinin ve bilumum diğer yatırım aracının ekonomik koşullar gereği oldukça hızlı şekillerde yükseldiği ya da düştüğü bir dönemden geçmekteyiz. Özellikle de Avrupa’nın yaşadığı ekonomik kriz hali, tüm dünya piyasalarına bir şekilde yansımakta. Bunun ucunun bize de dokunduğunu ve zaman zaman elektronik eşya alımı, ithalat ve ihracat gibi eylemler sırasında da bizi doğrudan etkilediğini görmektediz.

Dövize ilişkin tahminlerde bulunmak ve bunun üzerinden para kazanmak, ekonomi haberlerini takip edenlerin ve bu sayede yatırım yapmak isteyenlerin aklına sık sık gelmektedir. Ancak elimizde sıcak para yoksa ve bir süre de toplu para geçecek gibi görünmüyorsa, yine bankaların kapısını çalmak uygun bir tercih olacaktır.

Peki kredi çekerek döviz yatırımı yapmak ve bu enstrümanların düşüşü/yükselişi üzerinden para kazanma çabası içerisine girmek ne kadar verimli? Eğer sıcak paramız yoksa, kredi çekmek ve bu kredinin masraflarını ödemek bizi zarara sokar mı, kar etmemize vesile olur mu? Yazımızda buna dair bazı görüşlere yer vereceğiz.

Öncelikle bu durum sizin döviz piyasasına hakim olmanız, pek çok ülkenin genel ekonomik durumunu bilmeniz ve öncesinde buna dair sağlam analizler yapmış olmanıza bağlıdır. Ancak bu sayede “dolar şu olay üzerine yükselir” “bu olay üzerine mutlaka düşüş yaşar” gibi tahminlerinizin doğruluk payı artacak ve böylelikle zarar etmenin önüne geçebileceksiniz.

Yine seçmiş olduğunuz döviz aracının uzun vadede yükseliş göstereceğine dair sağlam fikirleriniz varsa, bir yandan da birikim yapamamaktan/elinizde fazla süre para tutamamaktan şikayetçiyseniz ve biriktirmeye çalıştığınız paranızın değer kaybetmesini istemiyorsanız, böyle bir yola girmek sizin için anlamlı olabilir. Zira her ay belli bir miktar kredi ödemesini gerçekleştirmek zorunda kalmak ve bu esnada dövize çevrilerek elde tutulmuş paraya dokunmamak, uzun vadede elinizde güzel birikimler kalmasına vesile olabilir.

Ancak bunu yaparken yine fayda/zarar analizini gözden geçirmek ve mutlak surette kar etmeyi amaçlamak önceliğiniz olmalıdır. Bu yüzden en uygun bankayla, en az dosya masrafı ve en az faiz oranıyla çalışmalı, dövizi yatıracağınız bankanın size sunduğu faiz tekliflerini ise en üst perdeden açmaya çalışmalısınız.

Dövizde yaşanan ani yükselişler, düşüşler esnasında bu gelişmeleri değerlendirmek ve krediyi erken kapatarak elinizde kalan miktarı “kar” saymak da doğru bir alternatif olacaktır. Böyle kalan para sizin ekonomi analizlerinizin bir çabası olarak kalır ve ileriye yönelik de sağlam bir yatırım tecrübesi olur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin