Ana sayfa Kredi Notu Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Neler Oluyor?

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Neler Oluyor?

0
Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Neler Oluyor?
kredi borcu ödenmediğinde neler olur

Kredi borcu olan bireyler, bu borcu bankaya ödemediklerinde ne ile karşılaşacaklarını merak edebilir. Bu yüzden kredi borcunun ödenmemesi durumunda neler oluyor, sorusu akıllara gelebilir. Bizlerde araştırmalarımıza göre aldığımız sonuçları sizler ile paylaşmak istedik. Bu gibi durumlarda en net yanıtların banka şubeleri olduğu unutulmamalıdır.

Tüketiciler nakitte ihtiyaçları olduğunda bankaların kredi kartı ve kredim imkânlarından yararlanmaktadır. Bankalar tüketicilerin gelir durumlarına göre tüketicilere kredi ve kredi kartı imkânı sağlayarak tüketicilerin ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olurlar. Tüketiciler bankaların kredi imkânlarını belirli koşullarda geri ödemek suretiyle kullanabiliyorlar. Bunun için de bankalar tüketicilere vermiş oldukları kredileri belli bir vade üzerinden tüketicilerden geri alıyor. Ancak belirli zamanlarda tüketiciler bankalardan almış oldukları bu kredileri geri ödemekte zorlanıyorlar. İşte bu gibi durumlarda neler yaşanıyor? Borcun tahsili nasıl sağlanıyor göz atalım.

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Neler Oluyor?

Tüketiciler bankalardan almış oldukları kredileri belirli bir süre ödemedikleri zaman bankalar tarafından ihtar ile uyarılıyorlar. Tüketiciler eğer ki bankalara olan kredi borçlarını üç ay üst üste ödemedikleri halinde bankalar tüketicilere son ihtarlarını çekiyor. Son ihtar neticesinde de eğer ki ödemeler gerçekleşmez ise bankalar alacaklarını tahsil etmek için yasal yollara başvuruyor. Bankalar alacaklarını tahsil etmek için yasal yollara başvurduğunda tüketici Merkez Bankası tarafından kara listeye alınıyor. Kara listeye giren tüketici ise beş yıl boyunca bankaların kredi imkânlarından yararlanamıyor. Bu durum tüketicileri oldukça zor duruma sokuyor.  Son yapılan güncellemeler ile bu süre 6 aya kadar indir. Ancak şart olarak borcun kapatılması gerekiyor.

Banka dosyanızı avukata atadıktan sonra bu süreçte avukatlar ile görüşerek borcun yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da kapatma seçeneğini tercih ederek borç çok yüksek değilse bir daha faiz uygulanmaması adına kapama seçeneğini kullanmanızı öneririm.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin