Kapalı

Kredi Borcunu Ödemezsem Hapis Cezası Var Mı?

kredi kartı borcu hapis cezası

Kredi borcunu ödemezsem sözü banka kredilerinde en fazla kullanılan terimlerden bir tanesidir. Kişiler, kredi borcunu ödemezsem hapis cezası veya icralık olur muyum gibi soruları yöneltebilir. Bizde yaptığımız araştırmalar sonucu ne tür sonuçların çıkabileceğini buraya ekleyerek bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Kredi Borcunu Ödemezsem Hapis Cezası Var Mı?

Banka kredisi çekenler ve farklı mağduriyetlerden ötürü bu borcu ödeyemeyenler Kredi borcunu ödemezsem hapis cezası var mı? Sorusunu merak etmektedir. Kredi borcunu ödeyemeyenler için farklı prosedürler işlemektedir. Aylık düzende banka kredisi borcu ödeyenler ilk ay gecikmede kredi borcu için bankadan uyarı almaktadır. Bu uyarı mesaj ya da telefon yoluyla yapılmaktadır. Bu ay sonunda hala kredi borcunu ödeyemeyenler 90 gün boyunca kredi ödemesi konusunda icra takibine takılmaktadır. Bu takip banka tarafından yapılan ve uyarılar ile sonuçlanan bir süreçtir. Bu süreçte ödeme yapmayanlar kara listeye girmemektedir. Bu  süreç yasal takip dışında kaldığından kişinin kredi notuna olumsuz etkide bulunsa da kara listeye girmesine neden olmamaktadır.

Bankaya Borcunuz Var

90 günlük takip sonrasında hala kredi borcunu ödeyemeyenler için ise 7 günlük yasal takip süreci başlamaktadır. Bu durumda devreye avukat ve yasal yaptırımlar girmektedir. Kredi borcunu ödemezsem hapis cezası var mı? Sorusu için bu aşamadan sonra geçerlilik bulunabilir. Fakat bu aşamada kişi isterse banka ile anlaşmaya varmaktadır. Banka kredi borcu için yeni bir ödeme planı hazırlamaktadır. Bu plana göre ödeme koşulu kabul edilir ve anlaşma sağlanırsa kara listeye girmekten yine kurtulmaktadır.  Yasal süreç sonrasında banka borcu hapse girmenize neden olmamaktadır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. kişi her ne kadar borcu yüzünden özgürlüğünden mahrum edilmese de bazı durumlarda kişinin dikkat etmesi gereken konular ortaya çıkmaktadır.

Yasal takip sürecinde bulunan kişiler yoğun bir şekilde telefon trafiğine maruz kalacaktır.Kredi borcunu ödemezsem hapis cezası var mı? telaşına son veren kanunlar ile hapis cezası ortadan kalkmıştır. Fakat kişinin başını ağrıtacak diğer unsurlar hala devam etmektedir. Aslında hapis bir nevi kredi borcu olanları korkutmak için uydurulan bir yalandır. Bu şekilde kişiler korkutularak borcun alınması sağlanmaktadır. Sadece 1 istisna bankalara olan kredi borcundan dolayı hapse girmenize neden olmaktadır. eğer borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhüt varsa ve bu sözden sonra 3 ay boyunca ödeme yapmamışsanız 3 aylık hapis cezası bulunmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top