Ana sayfa Banka Haber Kredi Borcunu Krediyle Kapatmak

Kredi Borcunu Krediyle Kapatmak

0
Kredi Borcunu Krediyle Kapatmak

Pek çoğumuz, gerek acil ihtiyaçlarımız, gerekse de işlerimizi daha da büyütebilmek adına yaptığımız birtakım hamleler sonucunda ek paraya ihtiyaç duyabiliyoruz. Eğer bu ek parayı eşten dosttan temin edemezsek, bir birikimimiz de yoksa (veya bu birikime dokunmamak gibi bir prensibe sahipsek) o zaman atabileceğimiz en makul adımlardan bir tanesi banka kredisi çekmek oluyor.

Banka kredisi çekerken dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi  faiz oranları, ek masraflar ve ödeme esnasında bizlere sağlayabileceği ekstra kolaylıklar. Ancak yeri geliyor, hızlı bir şekilde verdiğimiz kararlar sonucunda bu tarz ayrıntılara o kadar da dikkat etmeyebiliyoruz. Sonrasında yaptığımız araştırmalar sonucunda ise daha uygun faizli, daha az işlem masrafı alan ve ödemelerde yaşanan aksaklıkların daha kolay telafi edilebildiği bir banka bulursak, buraya geçiş yapmayı düşünebiliyoruz.

Ya da kapanmak üzere olan bir kredinin ardından yeni bir kredi çekerek, biraz olsun ödemeleri ertelemek ve vakitten kazanmak gibi fikirler de iş dünyasında yabana atılmayan şeyler arasında. Buna en kısa tabirle kredi borcunu krediyle kapatmak diyebiliriz.

Peki kredi borcunu krediyle kapatmak bize faydalı olabilecek bir hamle mi? Şüphesiz birden fazla irili ufaklı krediyi tek çatı altında toplamak bize oldukça kolaylık sağlayacak ve ödemeler esnasında strese girmemizi engelleyecektir. Böylelikle hayat kalitemize ciddi bir katkısı olabileceğini söylememiz mümkün.

Ancak bunu yapmayı planlarken, öncesinde çektiğimiz kredinin türü (konut, taşıt, ihtiyaç vs.) ve krediyi öncesinde kapatma esnasında ödeyeceğimiz ceza miktarının hesaplanması mutlaka dikkate alınmalıdır. Bazı bankalar (Finansbank gibi) konut kredilerinin taşınmasını yapamamakta, dolayısıyla aldığı evi ipotek ettirerek kredi çekmiş kimselerin bu konuda yapabileceği bir şey bulunmamaktadır. Bu konuda atılması gereken ilk adım uygunluk kontrolüdür.

Sonrasında ise diğer bankalarda kalan kredilerimizin geriye kalan ana para miktarının ve faizinin hesaplanması, erken kapatma durumunda toplamda ne kadar zarara girileceğinin öğrenilmesidir. Final aşamasında ise yeniden kredi çekeceğimiz bankaya ödeyeceğimiz toplam faiz miktarının, diğer faizlerle kıyaslanması ve karara en son bu şekilde varılmasıdır.

Görüldüğü gibi, kredi borcunu krediyle kapama yoluna gitme esnasındaki avantajlar ve dezavantajlar tamamen önceki kredinin şartlarıyla sonraki tekliflerin uygunluğuna bağlı.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin