Ana sayfa Banka Haber Kredi Borcunu Erteleme – Borç Dilekçe İle Nasıl Ertelenir?

Kredi Borcunu Erteleme – Borç Dilekçe İle Nasıl Ertelenir?

0
Kredi Borcunu Erteleme – Borç Dilekçe İle Nasıl Ertelenir?
taksit ertelemeli kredi

Kredi borcunu erteleme önemli bir konu olup, borç erteleme dilekçesi ile kolayca bu engeli aşabilir ve de konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  Kredi kullanan banka müşterileri kullandıkları kredi türüne göre aylık taksit ödemesi yapmakla yükümlülerdir. Bankalar müşterilerine taksit erteleme imkânı olan kredi ürünleri kullandırabilirler. Müşteri kullandığı kredi türüne göre değişiklik gösterebilen uygulama ile belirlenen ( kredi kullanma aşamasında kendi belirledikleri ya da bankanın belirlediği tarihlerde) taksit tutarını ödemeyebilirler.

Müşteri borç ertelemeli kredi kapsamında ödemediği kredi taksitinden ötürü olumsuz bir durum yaşamaz. Ancak müşterinin kullandığı kredi ürünü borç ertelemeli kredi türlerinden biri değilse aylık taksitinin tutarını ödemediği takdirde müşterinin kredi sicili kötü etkilenebilir.

Kredi borcunu ertelemek

Müşterinin kredi borcunu kendi imkanları dahilinde ertelemesi müşterinin kredi bilitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Müşterinin kredi borcunu birden çok kez ertelemesi durumunda (3 dönem 90 gün olmakla birlikte bankalara göre değişiklik gösterebilir) bankanın yasal takip başlatma hakkı bulunur. Kredi borcunu ödememek hemen herkesin aklında yasal dayanakların ne şekilde ilerlediğini öğrenme cevaplarını sorgulamakta. Acaba ben bankaya kredi borcunu vermezsem banka bana ne yapabilir, cezası var mıdır veya hapis cezası ne kadar şeklinde!

Müşteri kredi sicilini düşünerek düzenli ödeme yaptığı takdirde kredi puanı konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Yüksek kredi puanı olan müşteriler bankalar nezdinde güvenilir müşterilerdir ve kredi taleplerinde genel şartları sağladıkları takdirde kısa bir süre içinde kredi kullanabilirler.

Kredi Borcu Erteleme Dilekçesi

Borcunu ödeyemeyen veya ödemekte sorun yaşayanlara neredeyse bir çok banka kredi borçları için müşterilere, ileri tarihli ödeme sunmaktadır. Bu sayede bir kaç ay kredi borcunuzu ödemediğinizde banka ile temas kurarak gerekli bilgi ve yardımı talep etmeniz önerilir. Ancak bankalar bu taksit gecikmelerine olumlu yaklaşmıyor. Bu nedenle Eğer ödemelerinizde sık sık aksatmalar ve ertelemeler yaşanıyorsa bu durumda size çok gelen kredi taksitlerini yapılandırma seçeneği ile daha az miktara ve daha uzun vadelere yayabilirsiniz. Bunun için tabi ki kalan faizli tutar üzerinden işlem yapılacağından borcunuzun daha fazla artacağını bilmenizde fayda var. Eğer ödeme imkânınız varsa yapılandırma seçeneği her zaman ikinci planda kalmalıdır. Çok zor duruma düşmediğiniz sürece yapılandırma yapmamanızda fayda var.

Aşağıdaki kısımda sizlere kredi borcunu erteleme dilekçesini vereceğiz. Bu dilekçe örneği ile banka şubesine gitmeniz ve görevli personele teslim etmeniz gerekiyor. Başvurudan sonra tarafınıza iletişim kanalları hatta dilekçe yanıtı ile geri dönülecektir. Bu yüzden kredi borç erteleme dilekçesi nereye gönderilecek sorusuna da cevap alacaksınız.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin