Ana sayfa Banka Haber Kredi Borcunu 72 Ay Yapılandırma 2017

Kredi Borcunu 72 Ay Yapılandırma 2017

0
Kredi Borcunu 72 Ay Yapılandırma 2017
krediyi yapılandırma

Kredi borcunu yapılandırmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla olup, var olan borcu 72 ay şekilde olacak bazda yeniden yapılandırma yapılabilir. Bunun için bilmeniz gereken önemli detayları bankatik.net sizler için araştırdı!

Kredi Borcunu 72 Ay Yapılandırma Nasıl Oluyor?

72 ay vadeli kredi borcu yapılandırması; herhangi bir bankadan alınan ve ödemesi aksamış ancak alacak takibine girmemiş ihtiyaç ve tüketici kredileriyle kredi kartı borçlarını kapsamaktır. Ev ve taşıt kredileri için 72 aylık yapılandırma yapılamamaktadır.

Bu kapsamda kredi kartı borçları için 72 ay vadeli kredi borcu yapılandırması yapılabilmekle birlikte kart borcunu kapatmak amacıyla 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi de kullanılabilmektedir. Farklı bankalara ait birkaç kredi kartı olan kişiler isterlerse borçlarını tek bir bankada toplayıp 72 ay vadeli kredi borcu yapılandırması yapabilirler. Takibe alınmış kredi kartı borcu yapılandırmalarında temerrüt faizi de ekleneceğinden kartların takibe girmeden kredi borcu yapılandırmasından yararlanmak, ekstra faiz ödenmesinin de önüne geçecektir.

Kredi ve kredi kartı borçlarının yüksek faizlerle 72 aylık yapılandırması yerine 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanarak borcun kapatılması daha az faiz ödenmesini sağlar. 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi, borcun olduğu bankadan değil farklı bir bankadan kullanılarak aşırı faiz hesaplanmasına engel olunabilir.

72 ay vadeli kredi borcu yapılandırmalarında hesaplanan faizler oldukça yüksektir. Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarını kapatmak için 72 ay vadeli kredi borcu yapılandırması yapmak yerine 48 ay vadeli yeni bir ihtiyaç kredisi kullanmak daha az maliyetlidir. Ancak borcun olduğu bankalar kişilere yeni kredi kullandırmak istemedikleri için farklı bir bankaya başvurmak gerekecektir.

Kredi Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki kesinlikle yapılandırma esnasında masrafların alınıp alınmayacağını sorun. Zira her yapılandırma aşamasında bankalar önceden aldıkları masrafları, kullanıcılardan yeniden tahsil etmektedir.

Bu masraflardan en önemlisi de ev kredisi yapılandırmalarında DASK, hayat sigortası ve ekspertiz ücretleridir. Yapılandırma aşamasında verilen faiz oranı ile önceki faiz oranları karşılaştırılması yapılmalı. Zira her yapılandırma da özellikle ev kredilerinde faiz oranları düşük ile karşımıza çıkması gerekirken daha yüksek bir faiz oranı ile karşılaşmamıza neden olur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin