Ana sayfa Kredi Notu Kredi Borcunu 1 Gün Geç Yatırırsam Ne Olur?

Kredi Borcunu 1 Gün Geç Yatırırsam Ne Olur?

0
Kredi Borcunu 1 Gün Geç Yatırırsam Ne Olur?
kredi borcunu geç ödemek

Kredi ile ödeme yapanlar, son ödeme tarihi günü geldiğinde kredinin taksit ödemesini yapmak zorunda.  Zira 1 gün geç yatırırsam diye bir hata yaparsanız, kredi kartının ekstresinde gördüğünüz faiz oranları devreye girecektir. Buna ek olarak kredi notunda ciddi bir düşüş söz konusu olacaktır.

Kredi Taksiti 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi aldıktan sonra taksit ödeme işlemleri önem taşır. Farklı ihtiyaçları gidermek için alınan krediler geri ödeme sırasında şayet gecikirse bunun doğrudan ve dolaylı etkileri olduğu söylenebilir. Kredi taksiti 1 gün gecikirse ne olur sorusuna yanıt olarak ilk durum aylık taksitinize faiz ekleneceği yönündedir. Bu faiz her bankaya göre değişebilir.  Ayrıca faiz oranları genel olarak da devamlı değişim halindedir. Ekonomideki genel duruma, ani değişimlere, krize vs. bağlıdır. Kriz arttıkça faiz oranları yükselir ve müşterilerin ödemeleri de daha fazla olur.

Faizlerin bir günlük miktarı her ne kadar çok etki etmese de bankalar binlerce müşterilerinden bu şekilde kar elde ederler. Ayrıca tek günlük gecikme zamanlama hatası gibi basit nedenlere karşı da ciddi önlem alınması gereken durumdur. Bunun nedeni kredi notu ile doğrudan alakalıdır.

Kredi notu, bankalarla olan ödeme geçmişiniz ve şu anki borç durumunuzla ilgilidir. Her geciken ödeme, bu 1 günlük kredi ödeme gecikmesi bile olsa kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notu düştükçe yeniden kredi çekme ihtimaliniz de düşer.  Son olarak tüm bu konuların tamamlayıcısı olarak kredi borcu gecikmesinde 3 aylık limit olduğunu belirtmek gerekiyor. 3 ay sonrasında bankalar genelde yasal takip sürecini başlatıyorlar ve borcun tamamını ödemediğiniz sürece icra ve kara liste gibi ciddi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

Sonuç olarak anlatmak istediğimizde ödemediğiniz her gün banka kredinize ek tutar yansıtacaktır. Biz buna kredi faizi diyoruz hali ile 60 gün boyunca 2 taksiti dahi ödemediğinizde banka sizler ile doğrudan iletişim kuracaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin