Ana sayfa Banka Haber Kredi Borcundan Dolayı Maaşa Bloke

Kredi Borcundan Dolayı Maaşa Bloke

0
Kredi Borcundan Dolayı Maaşa Bloke

Nakit ihtiyaçlarımız ve bunları en kolay karşıladığımız alan hiç şüphesiz banka kredileridir. Bankalardan kullandığımız krediler kredi kartları düzenli ödenmesi halinde oldukça iş gören ve sıkıntıların giderilmesinde etkili olmaktadır.

Yine kredi kullanırken genelde maaş aldığımız bankaya tercih ederiz bu tercih geri ödemelerde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Kredi kullanırken bankaya vermiş olduğumuz maaştan kesilmesi taahhüdü kolaylık ile birlikte kredinin ödenmesi halinde veya maaşın kredi, kredi kartı gibi ödemelerde yetmemesi halinde maaşa bloke konulmaktadır.

Maaşımıza bloke sadece maaş ve kredi bankasının aynı olması halinde bloke konması mümkündür. Başka bir bankada bulunan kredi borcundan dolayı maaş aldığımız banka maaşınıza bloke koymaz koyamaz bu yasal olarak mümkün değildir. Maaş blokelerinin kaldırılması için banka borcunun ödenmesi en azından gecikmeye düşen kredi veya kredi kartı borcunun ödenmesi gerekir.

Maaşa bloke konmasına sebep olan olay maaş aldığınız bankadan kredi kullanırken vermiş olduğunuz maaştan taksitlerin kesilmesi talimatıdır. Aslında maaştan yani aylık gelirden para kesmek sadece icra kanalı ile olmaktadır ancak Bankalar burada oluşan bir boşluk sayesinde ve imzalanan kredi taksitinin maaştan kesilmesi talimatını kullanarak bloke koyabilmektedirler.

Maaşınıza konulan blokeyi kaldırmak için mutlaka bankaya ödeme yapmanız gereklidir. Aslında konulan o bloke de banka paranızı alı koyma hakkı yok sadece kimse kullanmaz. Yukarıda da izah edildiği üzere bankadan kredi veya kredi kartı sözleşmesi imzalanırken bir nevi maaş teminat olarak gösterilmiş olur. Bankada bu sözleşmeden kaynaklanan haklarını kullanarak maaşınızı borca karşılık komple alıkoyması mümkün hale gelmektedir.

Özetleyecek olursak maaşa konulan blokenin kaldırılması için banka ile uzlaşmak gerekiyor zaten bankalar maaş blokesinin amacı borcunu ödemeyen müşterinin bankaya gelmesini sağlama ve uzlaşma zeminine çekmek için kullanır. Eğer kredilerde kefil olması durumunda ise borçludan çok kefil aranır ve taciz edilir bunun nedeni ise borçlu üzerinde baskı kurmak ve borcun ödenmesini sağlamaktır.

Eğer maaşınıza bloke konmuş ise bankaya gitmeniz ve kredi borç yapılandırma, gecikmede olan borcu ödemeniz gerekir. Bu durumda maaşınıza konulan bloke kaldırılacaktır. Aksi halde maaşınızı almanız pek mümkün değildir. Konunun yargıya taşınması durumlarında kredi sözleşmelerinden dolayı genelde bankalar haklı çıkmaktadır. Ancak bir yargı kararı önceden bilinemez biz burada sadece emsallerden bahsettik.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin