Kapalı

Kredi Borcundan dolayı İcra ve Hapis Olur Mu?

banka borcu hapis cezası

Kredi borcu nedeni ile icra ve hapis olur mu sorusunun cevabı kredi borcu bulunan birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Elde olmayan sebeplerden ötürü kredi borcunu ödeyemeyen kişiler genellikle borcun yaptırımları hakkında merak içerisine girerler. Borcun az miktarda ödenmesi ile hiç ödenmemesinin yaptırımları birbirinden farklılık göstermektedir.

Hiç ödenmeyen borçların sonuçları daha ağır olmaktadır. Kredi borcu bulunan kişiye ödeme yapmadığı takdirde idari süreç uygulanır. Öncelik olarak ilgili kişiye borcu ödemesi için banka tarafından ihtarda bulunulmaktadır. Olaylar yargı boyutuna taşınamadan kredi borcuna sahip olan kişinin bu aşamada borcu ödemesinin hem bankaya hem de borçluya faydası bulunmaktadır.

İhtar sonucunda hala ödeme yapılmaz ise ilgili kişi avukata verilir. Bu durumda borç bankadan çıkıp yargıya taşınmış olur. Borçlu için yeni ödeme planı oluşturulmaya gayret edilir. Borçlunun borcunu bir an önce ödemesi için çalışmalar yapılır. Eğer kredi borcu olan birey tüm bunlara rağmen hala borcunu ödemez ise idari aşama son bulur ve bir diğer aşama olan yasal takip aşaması başlatılır. Yasal takip aşamasına paralel olarak icra takibi de işleme konulur.

Tüm bu aşamalar boyunca borç ödenmediği için borcun faizi işlemeye devam etmektedir. Yani borcun ödenmediği her gün borçlunun aleyhine olmakta ve borç giderek artmaktadır. Bunun farkında olan bankalardan bazıları bu aşamada faizi silebilmektedir. Faiz silmedeki amaç müşteriye ödeme kolaylığı sağlamaktır. Böylelikle hem banka müşterisini kaybetmemiş olacak hem de borçlu kişi maddi açıdan biraz daha rahat olacaktır.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere kredi borcu nedeni ile icra yapılabilmektedir. İcra takibi safhasında icra dosyası oluşur ve buna göre işlemler yerine getirilir. Merak edilen diğer bir konu olan hapis cezasının ise kredi borcunda herhangi bir yeri bulunmamaktadır. Anayasada yer alan bilgiye göre sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı hiç kimse özgürlüğünden alıkonamamaktadır. Özet olarak bakıldığında kredi borcunun ödenmemesi nedeni ile icra gerçekleşmekte ve hapis cezası olmamaktadır.

Kredi Borcunda İcranın Amacı Nedir?

Kredi borcu bulunan kişilere kanuni takip aşamasına geçildiği takdirde icra takibi de başlatılmaktadır. Bu aşamada borçlunun bir an önce borcundan kurtulması amaçlanmaktadır. İcra takibi aşamasına gelene kadar kredi borcu olan kişiye ödeme yapması için belli aralıklarda uyarılarda bulunulmaktadır. Bu nedenle borçlunun en kısa sürede ödeme yapması lehine olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top