Ana sayfa Banka Haber Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?

0
Kredi Borcumu Öderken İşsiz Kaldım, Ne Yapmalıyım?
Kredi borcu öderken işsiz kaldım, borcum ne olur?

Hayalimizdeki evi satın almak için konut kredisi, araç sahibi olmak için araç kredisi veya özel ihtiyaçlarımız için ihtiyaç kredisini kullanmak üzere bankaların cazip olarak sunduğu kredi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Geri ödemeleri 60 aya kadar varan kredileri düzenli olarak öderken bir anda işsiz kalabilirsiniz. Peki kredi borcumu öderken işsiz kaldım diyorsanız nasıl yol izlemelisiniz?

Düzenli ödeme yaparken bir anda işsiz kalmanız durumunda yapabileceğiniz ilk adım bankanızla iletişime geçmek olacaktır. Eğer çalışıyor durumdayken işsiz kalmanız halinde borç ödeme sigortası yaptırdıysanız, ilk önce bundan yararlanabilirsiniz. Çalışır durumdayken bu sigortayı her ay küçük rakamlar ödeyerek yaptırabilirsiniz. İşsiz kaldığınızda kredi borcunuzu bu sigorta ödemeye devam eder. Böylece kredi notunuz da düşmemiş ve siz de işsizlik döneminde bu borcunuzu düşünmemiş olursunuz.

Sigortanız Yok İse Ne Yapabilirsiniz?

Kredi borcumu öderken işsiz kaldım ve ne yapacağım diyor iseniz öncelikle sigortanız yok ise bazı bankalar bu gibi durumlarda geçici bir süre için ödemenizi dondurabilmektedir. Tabii bu tamamen bankaya kalmış bir durumdur. Her banka borç ödenmesini dondurma işlemini yapmayabilir.

Diğer Bir Seçenek İse; Banka ile görüşerek kredinizin tekrar yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Aylık ödeyebileceğiniz miktarı bankaya iletip bu şekilde bir planlama çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Tabii bu durumda aylık geri ödemeniz azalacak, taksit sayınız artacaktır. Buna bağlı olarak geri ödeme yapacağınız toplam tutar da artacaktır. Geri ödenecek toplam tutar yüksek olsa da, düşük geri ödenebilir aylık taksit tutarları sayesinde icra takibiniz başlamayacaktır.

Unutulmamalı ki bu yöntemlerin hiç birini yapmaz iseniz 90 gün boyunca ödenmeyen krediler hakkında banka yasal işlem başlatabilir. Banka bu süreçte devreden çekilip borcunuzu varlık şirketine veya avukata devredebilir.

Borcunuz Varlık Şirketi veya Avukata Devredildikten Sonra Ne Yapılabilir?

Varlık şirketi veya avukata devir işlemi olmuş ise ilk önce anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Eğer anlaşma şartları iki taraf için uygun değilse yasal takip devam etmekte olup maaş haczi işlemi başlatılabilir. Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda maaşınızın dörtte birine el konabilir. Eğer icra sürecinizde halen sigortalı bir işte çalışmıyorsanız icra takibiniz bekletilerek çalışmaya başladığınızda tekrar devreye girip maaş haczi yapılabilir.

 

 

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin