Ana sayfa Kredi Notu Kredi Borcum Var Banka Maaşıma El Koyabilir Mi?

Kredi Borcum Var Banka Maaşıma El Koyabilir Mi?

0
Kredi Borcum Var Banka Maaşıma El Koyabilir Mi?
bankanın maaşa el koyması

Kredi borcu olanlar genelde tedirgin olmaktadır zira bankaya borcu olup da, maaşına el koyulanların sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle bu konu hakkında bilmeniz gereken önemli detaylar bulunuyor. Bankalardan kredi başvurusu yaptığınızda, krediyi geri ödeme konusunda bankalar ile ne şekilde ödeme yapacağınızı da konuşmanız önerilir. Zira taksit ödemelerinin gecikmesi demek, cebinizden ekstra olarak fazla paranın çıkışı demektir.

Bankanın Maaşa El Koyması

Bu durum farklı şekillerde yazılabilir: krediyi çekerken ödeme konusunda neyi gösterdiniz? Emekli iseniz emekli maaşınıza karşılık kredi çekebilirsiniz. Genelde emeklilerin kredi onayı anlık hızlarda olduğu için (bankalar emeklilerin maaşına el koydukları için hızlıca onay yapılır) bu bireylere fazlası ile güvenmektedir. Zira her hangi bir ödememe konusunda direk maaşa el koyabilir.

Kredi borçları ya da kredi kartları borçları günümüzde pek çok insanın başını ağrıtan durumlar arasında yer almaktadır. Kredi borcu olanlar ve ödeme sıkıntısı çekenler kredi borcum var banka maaşıma el koyar mı? sorusunu sürekli sormaktadır. Sebebi ne olursa olsun kullanılmış bir kredinin borcunun ödenmemesinden dolayı banka hemen maaşınıza el koyamaz. Bunun için bankanın uygulaması gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Banka bu prosedürleri uygulamasına rağmen borç konusunda geri dönüş alamazsa maaşınızın bir kısmına el koyabilir.

Kredi borcunu ödeyemeyen insanlar için bankanın yaptığı ilk işlem telefon ile arayarak ya da mesaj ile banka borcu konusunda bilgilendirmektir. Kredi borcum var banka maaşıma el koyar mı? Sorusunun cevabı olarak ilk aşamada sadece sizi bilgilendirir denilebilir.  Kredi borcu ödenmemeye devam edildiği takdirde banka sizi ikinci taksit için yine telefon ile arayacaktır. İkinci aramada ya da mesaj ile bilgilendirmede banka sizden taahhüt isteyecektir. Taahhüt ettiğiniz tarih sizin için önemlidir. Eğer bu tarihte de ödeme yapmayarak üçüncü taksiti de ödemezseniz banka size ihtarname gönderecektir. Kredi kullandığınız tarihte verilen adrese banka tarafından size ödemeniz için 1 ay süre verilerek ihtarname gönderilecektir. Bu bir ay içinde de yine ödeme yapılmazsa bu defa icra takibi başlamaktadır.  İcra takibinde icra dairesi aracılığı ile aylık yatan maaşınızın dörtte birine el konulmaktadır.

Emekli Maaşına El Konulması

Eğer bir bankaya kredi borcunuz var ise ve siz bu borcunuzu ödeyemiyorsanız banka borcunuza hemen el koyamamaktadır. Fakat burada bir konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Maaşınızın yattığı banka ile kredi kullandığınız banka aynı ise kredi borcum var banka maaşıma el koyar mı? sorusu evet olarak cevaplanabilir. Çünkü kredi borcu ödenmediği durumlarda bankalar hesaba yatan maaşları ya da hesapta bulunan herhangi bir parayı direk kredi borcu için çekmektedir. Bu bakımdan maaş hesabı bulunan bankalardan kredi çekmiş olanlar ve kredi borcunu ödeyemeyenler bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Diğer türlü bankalar prosedürleri yerine getirmeden maaşınızın hiçbir kısmına el koyamamaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin